58563
post-template-default,single,single-post,postid-58563,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Bardzo powszechnym stanem jest zapalenie węzłów chłonnych, które może dotyczyć całego układu chłonnego jak w przypadku wywołanej wirusami mononukleozy zakaźnej, cytomegalii, czy wywołanej przez pierwotniaki toksoplazmozy, czy przez grzyby histoplazmozy. Do miejscowego zapalenia węzłów chłonnych dochodzi w sytuacji zakażenia przez gronkowce, paciorkowce i inne drobnoustroje. Węzły chłonne mają kształt podobny do ziarna fasoli, przy czym jest dużo mniejszy, gdyż prawidłowy węzeł chłonny nie przekracza zazwyczaj kilku milimetrów. Zauważono jednak, że wielkość węzłów chłonnych jest kwestią indywidualną każdego organizmu i często się zdarza, że węzły chłonne zlokalizowane na szyi, pod żuchwą czy w pachwinach, które są szczególnie narażone na kontakt z bakteriami, wirusami mogą być dużo większe i być wyczuwalne w trakcie badania lekarskiego. Jeśli w trakcie badania wyczuwalne węzły chłonne są bolesne, pozrastane ze sobą lub ze skórą, a także węzły o nietypowej konsystencji, jest to sytuacja alarmująca i powinno się przeprowadzić dokładny wywiad lekarski, a w przypadku podejrzenia infekcji, powinien przepisać antybiotyk i umówić z pacjentem na termin wizyty kontrolnej. Nigdy nie należy bagatelizować takiej sprawy i należy przyjść na kontrolną wizytę w celu powtórnego zbadania węzłów chłonnych. Zdarza się, że pomimo przyjmowania antybiotyku, stan węzłów chłonnych nie uległ poprawie, a czasem węzły uległy powiększeniu w stosunku do ostatniego badania lekarskiego. W takim przypadku pacjent jest zazwyczaj kierowany do wykonania badania histopatologicznego pobranej wcześniej w znieczuleniu miejscowym próbki węzła chłonnego, rzadziej w znieczuleniu ogólnym.Węzły chłonne znajdujące się pod kolanem i w dole łokciowym nie powinny być wyczuwalne, a gdy stwierdzi się ich powiększenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że powiększenie węzłów ma podłoże nowotworowe układu chłonnego (białaczka, chłoniak, ziarnica złośliwa). Limfadenopatia, czyli powiększenie węzłów w tej okolicy może też oznaczać chorobę kociego pazura. Powiększenie węzłów chłonnych pod kolanem lub w dole łokciowym częściej występuje u dzieci i wymaga niezwłocznej interwencji lekarskiej i wykonania kompleksu badań laboratoryjnych począwszy od morfologii z rozmazem po badania USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej.

Powiększone węzły chłonne pachwowe oraz te zlokalizowane w obrębie danego narządu wewnętrznego najczęściej spowodowane są rozwojem stanu chorobowego tego narządu. Czasami w celu dokładnego zdiagnozowania przyczyny powiększonych węzłów chłonnych, które są jedynym objawem chorobowym, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Pocieszające jest jednak, że większość stanów, objawiających się powiększeniem węzłów chłonnych nie ma podłoża nowotworowego, lecz bakteryjne i wirusowe. Niekiedy precyzyjne zdiagnozowanie przyczyny wystąpienia limfadenopatii, czyli powiększenia węzłów chłonnych, nie jest możliwe i leczenie w takim przypadku opiera się głównie wykluczaniu chorób groźnych i niebezpiecznych, pomimo coraz większej wiedzy medycznej i lepszych metod diagnostycznych.

No Comments

Post a Comment