58554
post-template-default,single,single-post,postid-58554,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Oko – informacje ogólne

Oko – informacje ogólne

Oko jest u człowieka narządem odbierającym bodźce świetlne. Narząd wzroku zbudowany jest z gałki ocznej i organów pomocniczych, na które składają się zewnętrzne mięśnie gałki ocznej, aparat łzowy, spojówki oraz powieki. Gałka oczna człowieka ma kulisty kształt o średnicy około dwudziestu pięciu milimetrów.

W dzisiejszych czasach oczy narażone są na wiele bodźców zewnętrznych, które je nadwyrężają i powodują ich ułomność. Wielogodzinna praca przed monitorem komputera powoduje duży uszczerbek w funkcjonowaniu narządu wzroku i jest to już niemalże zjawisko powszechne. Wady wzroku mogą być następstwem czynników zewnętrznych ale mogą też być spowodowane naturalnymi procesami fizjologicznymi.

Budowa oka ludzkiego polega na tym, że na siatkówce powinien być otrzymywany obraz przedmiotu obserwowanego, co jest możliwe dzięki docieraniu wszystkich promieni świetlnych do oka, i skupianiu się ich w ognisku oka. Prawidłowe ogniskowanie obrazu nazywa się emetropią. Niezdolność oka do prawidłowego ogniskowania obrazu uznaje się za wadę wzroku (z języka łacińskiego vitium visus). Wada wzroku doprowadzająca oko do nieprawidłowego ogniskowania obrazu na plamce żółtej lub centralnej części siatkówki nazywana jest ametropią.

Do najczęściej występujących wad wzroku należy:

  •     krótkowzroczność,
  •     dalekowzroczność
  •     starczowzroczność
  •     astygmatyzm

No Comments

Post a Comment