63894
post-template-default,single,single-post,postid-63894,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Zapobieganie i leczenie udaru słonecznego

Zapobieganie i leczenie udaru słonecznego

Udar cieplny spowodowany zbyt intensywnym przegrzaniem organizmu, jest szczególnie niebezpieczny dla osób w podeszłym wieku. Do grupy zwiększonego ryzyka można także zaliczyć dzieci oraz osoby zażywające leki zaburzające proces termoregulacji. Ciężka praca fizyczna, oraz nadmierne wycieńczenie, także przyczyniają się do jego powstania. Objawy udaru słonecznego mogą nie tylko skończyć się gorączką, zawrotami głowy czy osłabieniem. Niekiedy przejawy są bardziej poważne, mogące doprowadzić do śpiączki, a nawet stanowić wysokie niebezpieczeństwo dla życia chorego.

Udar cieplny wywołuje bardzo wysoką gorączką, sięgającą niekiedy 42 stopni Celsjusza. Dodatkowym symptomem jest również brak potliwości, które powoduje iż organizm nie ma możliwości obniżenia temperatury ciała.
W przypadku nagłego ataku, należy zapewnić poszkodowanemu dostęp do zacienionego, chłodnego miejsca. Na głowę i kark zastosować zimne, wilgotne okłady, a do picia podawać chłodne napoje, zamiast kawy, herbaty czy alkoholu. W przypadkach, gdy poszkodowany traci przytomność, należy zastosować boczną pozycję ustaloną. Przy zakłóceniu czynności oddychania, użyj metody usta-usta. W takich wypadkach niezwłocznie wezwij pogotowie i czekaj na lekarza.

Pacjent tuż po udarze, powinien unikać słońca. Dodatkowo winien ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Udar słoneczny jest związany z porażeniem promieniami słonecznymi, dlatego należy łagodzić objawy oparzenia. Miejsca szczególnie podrażnione, w tym głowę i kark, należy okładać wilgotnymi kompresami przez ok 15 min, 3-4 razy na dobę, przez 2-3 dni. Aby złagodzić oparzenia, dobrze jest smarować je kremami nawilżającymi, jogurtem, maślanką czy kremami zawierającymi w swym składzie aloes. W przypadku powstawania zakażenia ran, koniecznie pokaż je lekarzowi.

Aby skutecznie uchronić się przed udarem, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa w kontakcie z pierwszym słońcem. Zależnie od delikatności skóry, pierwszy kontakt nie powinien trwać więcej niż 5-20min. Działanie niektórych leków (antykoncepcyjnych, moczopędnych, antydepresyjnych) obniża odporność skóry na oparzenia. Należy także chronić się przed słońcem między 11 a 15 godziną, ze względu na górowanie słońca. W upalne, gorące dni należy dbać o właściwe okrycie głowy, nosić jasne nieprzyciągające światła ubrania oraz okulary przeciwsłoneczne. Dbaj także aby zawsze mieć przy sobie butelkę niegazowanej wody mineralnej, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.

 

No Comments

Post a Comment