58183
post-template-default,single,single-post,postid-58183,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Udar mózgu

Udar mózgu

Nasz mózg to niezwykle skomplikowana machineria. Zaopatrywany przez naczynia krwionośne, tworzące koło tętnicze mózgu, jest bardzo czuły na zmiany wynikające z jego niedokrwienia. Wystarczą zaledwie trzy minuty, by zaczęły zachodzić nieodwracalne zmiany wywołane jego niedotlenieniem. Udar mózgu to jeszcze poważniejsze schorzenie. Choć na całym świecie zabija blisko 6 milionów osób każdego roku, wciąż wiedza o tej chorobie nie jest wystarczająca. Wiemy wiele o nowotworach, grypie i zawale serca, ale czym tak naprawdę wywołany jest udar mózgu?

Udar mózgu atakuje znienacka

Gdy pada diagnoza: udar mózgu, tak naprawdę niewiele osób wie, z czym przyjdzie im się teraz borykać, czym jest ich choroba i jak sobie z nią radzić. Udar to dla nas często to samo co udar słoneczny, tymczasem te dwie jednostki chorobowe mają niewiele wspólnego. Udar słoneczny to stan organizmu spowodowany odwodnieniem i przegrzaniem związanym z nadmiernym przebywaniem na słońcu. Po odpowiednim nawodnieniu i delikatnym ochładzaniu, chory wraca niebawem do siebie. Udar mózgu to schorzenie, które powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. Jego przyczyną są choroby naczyń mózgowych: udar może wystąpić, kiedy naczynia te są niedrożne bądź zaczopowane lub też kiedy w mózgu pojawi się wylew. Obie te sytuacje wiążą się ze zniszczeniem pewnych obszarów tkanki mózgowej. Dochodzi do martwicy oraz upośledzenia funkcji, za które była odpowiedzialna dana część mózgowia. Następstwa udaru mogą być bardzo zróżnicowane- od łagodnych, przejściowych zaburzeń, które łatwo poddają się rehabilitacji do ciężkich porażeń mowy, ruchu i zaburzeń świadomości.

 

%modul%

 

Komu grozi udar mózgu?

Prawdopodobieństwo udaru wzrasta z wiekiem. Dużo więcej zachorowań odnotowuje się w grupie ludzi w podeszłym wieku, niż u tych z młodszych przedziałów wiekowych. Proporcje płci nie są wyraźnie zaznaczone, ale wydaje się, że częściej chorują mężczyźni. Bardzo dużym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie tętnicze oraz choroba miażdżycowa. Blaszki miażdżycowe, zbudowane głównie z cholesterolu odkładają się w świetle naczyń, powodując ich zwężenia. Kiedy dojdzie do oderwania fragmentu tych blaszek i niesienia ich z prądem krwi, sytuacja staje się niebezpieczna. Po dotarciu do mniejszego naczynia mogą go z łatwością zaczopować i uniemożliwić dalszy przepływ krwi, co jest najczęstszą przyczyną udaru mózgu. Na udar narażeni są też pacjenci, którzy przebyli epizod migotania przedsionków, przyjmujący leki wpływające na krzepliwość krwi i obarczeni dodatnim wywiadem rodzinnym (zwłaszcza, jeśli udar wystąpił u członków rodziny chorego przez 60 rokiem życia).

Udar mózgu objawy

Udar mózgu posiada kilka cech, które mogą naprowadzić nawet niefachowe oko na właściwy trop. Rozpoczynający się udar objawia się często porażeniem siły mięśniowej, zwłaszcza po jednej stronie ciała, opadnięciem kącika ust, gwałtowną zmianą mimiki, bełkotliwą i niezrozumiałą mową oraz postępującymi zaburzeniami wzroku. Jeśli takie symptomy wystąpią, nie należy czekać z telefonem do pogotowia ratunkowego. Szybka pomoc ma niejednokrotnie ogromne znaczenia dla chorego, u którego rozpoczyna się udar mózgu.

No Comments

Post a Comment