59949
post-template-default,single,single-post,postid-59949,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

tętno

Podczas badania tętna bardzo ważne okazują się być cechy tętna, które w doskonały sposób pozwalają na jego ocenę. Istotną rolę przypisuje się częstotliwości tętna, a właściwie jest to najistotniejszy atrybut tętna. W dużej mierze zależy on od wieku. I tak u dzieci kształtuje się on na poziomie 100-120 uderzeń na minutę, natomiast u osoby dorosłej normą jest 70-80 uderzeń w ciągu 60 sekund. Co trzeba jeszcze pamiętać to fakt, że tętno należy mierzyć znajdując się w stanie spoczynku. Wszelkie wysiłki fizyczne, uleganie emocjom, nadmierne podniecenie sprawiają, że wyniki pomiaru tętna tracą na wiarygodności, ponieważ w takich sytuacjach zawsze ulega ono zawyżeniu.
Kolejną cechą opisującą tętno jest jego miarowość, która określa czy wszystkie uderzenia serca mają tę samą siłę.
Zwraca się także uwagę na wypełnienie tętna, a więc określenie wysokości jego fali.
Napięcie i chybkość także są brane pod uwagę do oceny tętna. Napięcie jest cechą będącą wyrazem ciśnienia tętniczego, natomiast chybkość jest zależna od prędkości przepływu krwi.

No Comments

Post a Comment