59336
post-template-default,single,single-post,postid-59336,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie tętniaka

Leczenie tętniaka

Tętniaki aorty w odróżnieniu od tętniaków prawdziwych tętnic kończyn nader rzadko pękają, jednak dość często są przyczyną zatorów. Winne za to ponoszą odrywające się skrzepliny, którymi zazwyczaj wypełniony bywa worek tętniaka.

Zdarza się tak, że tętniaki tętnic nie wywołują żadnych objawów i wykrywane są głównie podczas przypadkowego badania. Dość często chory przez dłuższy okres czasu nie zwraca uwagi na tętniący guz, znajdujący się np. w okolicy podkolanowej. Objawy pojawiają się dopiero w przypadku powikłań, kiedy zaczynają ujawniać się bóle w okolicy tętniącego guza, opuchlizna, przewlekłe bądź nagłe niedokrwienie kończyny, wywołane zatorami. W przypadku rozpoznawania ogromne znaczenia mają ultrasonografia, jak również arteriografia.
Tętniaki gałęzi brzusznych aorty, a głównie tętnicy śledzionowej, pojawiają się przeważnie u kobiet. Mają one dość sporą skłonność do pękania w trakcie porodu. W tym przypadku konieczne jest wtedy usunięcie śledziony.

Leczenie operacyjne polega na wycięciu tętniaka i odtworzeniu przepływu w naczyniu przez wszycie protezy naczyniowej albo własnej żyły chorego. Badaniem z wyboru w zidentyfikowaniu tętniaka aorty brzusznej jest ultrasonografia. Inną przyczyną powstania tętniaków wewnątrz czaszkowych są deformacji pourazowe. Często uwagę chorego oddaje tętniący guz na szyi w pachwinie czy pod kolanem. Zidentyfikowanie stwierdza się na podstawie badania klinicznego i badań dodatkowych takich jak USG oraz angiografia czyli badanie kontrastowe tętnic. W naczyniach obwodowych tętniaki formułują się najczęściej w tętnicy podkolanowej, rzadziej w udowej, szyjnej, ramiennej czy podobojczykowej. W przypadku problemów w diagnozie średnicy tętniaka rekomenduje się tomografię komputerową, natomiast najwięcej danych potrzebnych do podjęcia leczenia operacyjnego zapewnia nowoczesna forma tomografii nazywana spiralną tomografią komputerową. Gdy rozwijają się powoli i naciskają sąsiednie struktury mózgowia wówczas dają objawy, jak w guzie mózgu. Leczeniem z wyboru jest zabieg operacyjny polegający na wycięciu tętniaka i wszyciu w położenie spadku protezy.

 

No Comments

Post a Comment