57763
post-template-default,single,single-post,postid-57763,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Na czym polega terapia rodzin

Systemowy tryb terapii rodzin traktuje rodzinę właśnie jako system, w którym zmiana jakiejkolwiek jego części wpływa na pozostałe składniki, a wszystkie elementy składające się na całość wzajemnie na siebie oddziałują, pozostając w dynamicznej równowadze. Natomiast każde zachowanie, w systemie zwanym rodziną, w tym typie terapii uważane jest za komunikację. Terapeuta więc skupia się na wychwyceniu praw regulujących, charakterystyczne dla określonej rodziny, cechy komunikowania się i zachowania. Zmieniając te prawa dąży się do poprawy wzajemnych stosunków w tej rodzinie. W tej terapii chodzi nie o to, by w rodzinie całkowicie wyeliminować pojawianie się kłopotów, tylko skoncentrować się na ich przezwyciężaniu bez ranienia siebie wzajemnie.

Podejście psychoanalityczne do terapii rodzin ma na celu spowodowanie zmiany osobowości członków rodziny, po to by byli oni w stanie kontaktować się ze sobą na podstawie aktualnych realiów, a nie wypominając sobie nawzajem jakieś zdarzenia z przeszłości. Głównym założeniem tego nurtu terapii rodzinnej jest fakt, że relacje, w jakie ludzie wchodzą w swoim dorosłym życiu uwarunkowane są wydarzeniami z czasów ich dzieciństwa i konfliktami wewnętrznymi. Psychoanalityczna terapia rodzin skupia się przede wszystkim na charakterze związku, jaki dorośli tworzą ze swoim współmałżonkiem czy też jakie relacje łączą ich z dziećmi, natomiast nie zajmuje się całym układem wzajemnych stosunków.

 

No Comments

Post a Comment