57760
post-template-default,single,single-post,postid-57760,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Główne założenia terapii rodzin

Główne założenia terapii rodzin

Komunikacyjne podejście do terapii rodzin za główny cel obiera sobie to, aby rodzina dążyła do tzw. homeostazy, a więc do trwania w stanie równowagi osiąganej za pomocą dobrej komunikacji między sobą. Zgodnie z założeniami tego nurtu nawet brak komunikacji uważany jest za komunikację, a utrzymanie homeostazy ma pomóc rodzinie w wyzbyciu się wszelkich problemów. Brak tej wewnętrznej równowagi rodzinnej jest przyczyną zakłóceń w komunikacji. W komunikacyjnej terapii rodzin chodzi o to, aby przywrócić prawidłową komunikacją wśród członków rodziny i sprawić, by stała się ona jasna i efektywna.

Najważniejszymi mechanizmami i założeniami strukturalnej terapii rodzinnej jest traktowanie rodziny jako otwartego systemu społeczno-kulturowego, w którym do odpowiedniego funkcjonowania niezbędne jest zbalansowanie pomiędzy poczuciem własnego ja a przynależnością do rodziny. Poszczególne części rodziny mają tworzyć strukturę, która będzie określała wzorce komunikacji, zasady i reguły nią rządzące. Cechą rodziny jako struktury powinna być jej elastyczność, tzn. szybkie reagowanie na zachodzące w niej zmiany takie jak ślub, dorastanie, śmierć, ale też na zmiany społeczne, gospodarcze rozgrywające się poza obszarem rodziny. Gdy zaburzone jest dostosowywanie się struktury rodziny do zachodzących zmian zaczynają pojawiać się w niej problemy. Tu też zaczyna się praca terapeuty, który ma za zadanie pracować nad elastycznością tej grupy społecznej.

Przeprowadzając terapię rodzin opierając się na nurcie strategicznym należy zaobserwować, że rodzina stanowi coś więcej niż tylko system utworzony przez sumę jego elementów. Zauważa się tu, że jeśli cały system jest zaburzony w rodzinie zaczynają pojawiać się problemy. W tej terapii koncentruje się na wzorcach zachowań, komunikacji, które dzieją się „tu i teraz”, nie uwzględniając żadnych wydarzeń z przeszłości ani historii rodziny.

Terapia rodzinna jest doskonałym sposobem na poradzenie sobie z problemami przytłaczającymi rodzinę w taki sposób, że mogłyby nawet rozbić tę grupę społeczną. Musimy bowiem zawsze pamiętać, że bez względu na to, przez jakie trudności i kłopoty rodzinne przechodzimy powinniśmy walczyć o to, aby tę rodzinę utrzymać, ponieważ posiadanie kochającej rodziny ma ogromny wpływ na nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej.

 

No Comments

Post a Comment