58164
post-template-default,single,single-post,postid-58164,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Tasiemczyca

Zarażenie tasiemcem wywołuje chorobę zwaną tasiemczycą. Jak wyżej wspomniano, do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Osoby chore na tasiemczycę obserwują u siebie szybki spadem masy ciała, mimo, że nie są na diecie, a przy tym odczuwają wzmożony apetyt. Do innych objawów należą bóle brzucha, wzmagające się zwłaszcza, gdy jest się głodnym, mdłości i wymioty. Tasiemczyca może prowadzić do dwóch skrajności – chudnięcia lub nadmiernego tycia.  Większość ludzi, zwykle nie skarży się jednak na żadne objawy. Jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów, są obserwowane w wydalonym stolcu, białe fragmenty ciała tasiemca. Do objawów, które występują wraz z postacią inwazyjną choroby, należą: wysoka gorączka, zakażenia bakteryjne, reakcje alergiczne oraz zapalenie mózgu. Dzieje się tak, zwłaszcza, gdy człowiek jest żywicielem pośrednim, tzn. ma w swoim ciele larwy, które, podobnie jak u zwierząt, mogą przedostać się do mięśni i mózgu, powodując przykre konsekwencje, a nawet śmierć. Larwy tasiemca wywołują u człowieka chorobę zwaną wągrzycą.
Tasiemczycę leczy się farmakologicznie przez okres kilku tygodni. Po tym czasie, zgodnie z zaleceniem lekarza, należy przeprowadzić ponowne badania i w razie konieczności przedłużyć terapię.

No Comments

Post a Comment