65853
post-template-default,single,single-post,postid-65853,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Istotne jest, aby umieć rozróżnić szum w uszach spowodowany jakimś schorzeniem, od szumu fizjologicznego, który każdy człowiek słyszy będąc w całkowitej ciszy. Ten rodzaj szumu jest bowiem zupełnie normalnym zjawiskiem, który jest tłumiony przez hałas, jaki dochodzi z otoczenia.

Szumy patologiczne leczy się po wykryciu przyczyny, dążąc do jej usunięcia. Jeśli okaże się to niemożliwe to powinno się zacząć podawać choremu środki uspokajające, leki usprawniające krążenie naczyniowe w błędniku i naczyniach mózgowych lub antydepresyjne jednakże one tylko łagodzą objawy. Natomiast w sytuacjach skrajnych możliwe jest leczenie chirurgiczne na oddziale otolaryngologicznym. Operacja może całkowicie wyleczyć chorego, cierpiącego na szumy w uszach  wtedy, gdy są one spowodowane zaburzeniami ucha środkowego, patologicznym stanem naczyń krwionośnych oraz mięśni ucha i jego okolic. Jeśli na skutek szumów usznych zostaje pogorszony słuch pomocny w leczeniu jest aparat słuchowy. W niektórych przypadkach sprawdzonym sposobem leczenia szumów usznych jest stosowanie sprężonego tlenu bądź relaksujących ćwiczeń gimnastycznych. Czasami ulgę może przynieść sama umiejętność odprężania się. Nieraz też pomóc może wystrzeganie się przemęczenie na tle fizycznym, ale też i psychicznym.

Niestety zazwyczaj szumów nie udaje się wyeliminować, ale są pewne sposoby pozwalające na, w miarę normalne, życie z nimi. Przede wszystkim należy, choć to może wydawać się nie lada wyzwaniem, nauczyć umysł ignorowania szumów. Ważne jest, aby przyzwyczaić się do nich i nie zwracać już na nie uwagi.

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed tą nieprzyjemną dolegliwością ważna jest odpowiednia profilaktyka. W jej ramach powinno się już zawczasu ochraniać uszy przed nadmiernym hałasem, używając specjalnych ochraniaczy na uszy, zwłaszcza wtedy, gdy pracujemy w miejscu, w którym narażeni jesteśmy na ciągły kontakt z hałasem. Dodatkowo ważne jest unikanie leków, które mogą spowodować u nas uszkodzenie słuchu. Nie powinniśmy też bagatelizować bezsenności, zmęczenia, depresji, wyczerpania oraz ograniczyć słuchanie bardzo głośnej muzyki, zwłaszcza przez słuchawki douszne.

No Comments

Post a Comment