63643
post-template-default,single,single-post,postid-63643,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Szkarlatyna u dzieci pojawia się dość często, a leczenie sprowadza się głównie do podawania antybiotyków w postaci penicyliny bądź zawierających jej składniki, leków pochodnych. W przypadku, gdy chory posiada uczulenie na penicylinę, aby uniknąć powikłań, wykorzystuje się makrolidy. Do najczęstszych powikłań szkarlatyny można zaliczyć: skórne zmiany ropne, zapalenia ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego, kłębowego zapalenia nerek czy gorączkę reumatyczną. Chory przy kuracji antybiotykowej, powinien ściśle stosować się do poleceń lekarza. Wymagane jest aby dziecko przez 10 dni otrzymało całkowita porcje leku, nawet jeśli poprawa jest widoczna po tygodniu stosowania. Ważne jest, aby po końcowej fazie leczenie udać się do lekarza na okresowe badanie kontrolne. Uchroni to pacjenta przed ewentualnymi niebezpiecznymi powikłań.

W pierwszej fazie intensywnego gorączkowania należy podawać dziecku, określoną przy wizycie lekarskiej, ilość ibuprofenu bądź paracetamolu. Gdy nie zdaje to egzaminu, możemy posłużyć się znanymi nam domowymi sposobami obniżenia gorączki. Często w takich przypadkach, stosuje się chłodne okłady z nasączonymi wodą kompresami, na łydki lub pachwiny. Co jakiś czas należy zmieniać okłady gdy uzyskają już temperaturę ciała.

Jeśli nasza pociecha nie ma apetytu i z trudem przychodzi mu połykanie, oszczędź mu bólu. Zamiast stałych pokarmów i przygotowuj mu lekko osłodzone, ciepłe napoje, np. herbatkę z miodem z dodatkiem soku malinowego czy cytryny. W zasięgu ręki mały pacjent powinien mieć wodę, którą w każdej chwili będzie mógł swobodnie wypić.

Pierwsze, treściwe pożywienie można podawać gdy gardło chorego będzie mniej obolałe. Półpłynne przeciery, kasza na mleku to świetny posiłek, wzmacniający organizm, wycieńczony chorobą. Podczas choroby dbaj o regularne wietrzenie mieszkania, by zachować stałą, bliską 21 st. C temperaturę. W przypadku obfitej gorączki, zmieniaj często świeżą pościel i piżamę malucha. Po zakończonej kuracji, nawet gdy dziecko dobrze się czuje, zostaw go w domu by nabrało odporności.

Objawy oraz nawroty choroby należy bacznie obserwować. Jeśli po chwilowym wycofaniu choroby, powtórnie się nawraca, oznacza nieprawidłowo wykonaną kurację, bądź obecność nosiciela paciorkowca w bliskim otoczeniu. Najprostszym sposobem, aby tego dowieść jest pobieranie wymazu z gardła od wszystkich członków rodziny. Jeżeli badanie wykaże obecność paciorkowca u jednego z domowników, lekarz przepisze mu penicylinę. Szkarlatyna jest chorobą na którą można chorować kilkukrotnie. Paciorkowce ją wywołujące , generują wiele rodzajów toksyn (erytrogennów) odpowiedzialnych za ukazanie się wysypki.

No Comments

Post a Comment