69087
post-template-default,single,single-post,postid-69087,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Farmakoterapia – większość sierpiących na fobie nie wymaga leczenia. Wyjatek stanowią osoby dotknięte ciężką agorafobią połączoną z napadami strachu, ci chorzy wymagają niekiedy leczenia farmakologicznego. Stosuje się wówczas leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza inhibitory MAO, lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Niekiedy zaleca się beta-adrenolityki oraz leki przeciwlękowe.

Psychoterapia – w większości przypadków różne rodzaje psychoterapii pomagają zmniejszyć uczucie lęku. Takie w ciężkich przypadkach, w których konieczna jest farmakoterapia, psychoterapia ma podstawowe znaczenie dla procesu leczenia, ponieważ jest w stanie oddziaływać na przyczynę choroby. Rodzaj psychoterapii zależy od rodzaju fobii. Indywidualne seanse terapii poznawczej są często pomocne w leczeniu agorafobii. W większości przypadków skuteczna bywa też terapia grupowa.

Inne metody leczenia

Terapie alternatywne w istotny sposób pomagają chorym pozbyć się uczucia strachu. Koncentrują się one zwykle na uczeniu radzenia sobie ze stresem oraz na nauce technik relaksacyjnych.

  • Ziołolecznictwo – obok psychoterapii może być prowadzona równolegle terapia ziołami. Do surowców pojawiających się najczęściej w stosowanych tu mieszankach należą między innymi: korzeń kozłka, liść melisy, szyszki chmielu. Pomocnicze są często złożone preparaty ziołowe medycyny tybetańskiej.

  • Homeopatia – lekarz homeopata, stosownie do współistniejących objawów i okoliczności nasilających lęk, zalecić może jeden z wielu stosowanych preparatów.

  • Zmiana wzorców zachowań – jest stosowana zarówno przez psychoterapeutów, jak i osoby zajmujące się leczeniem metodami alternatywnymi. Poprzez proces określany jako desensytyzacja, pacjent uczy się stopniowo przezwyciężać swój własny strach. Przykładem takiej terapii, może być zalecenie choremu z ciężką agorafobią, by na początek otwierał drzwi wejściowe i stał w nich choćby przez kilka minut. Kiedy udaje mu się to wykonać bez uczucia lęku, proponuje się krótki spacer po ulicy. Ostatecznie dochodzi do tego że pacjent, bez uczucia lęku przybywa na otwartej przestrzeni. Podobne techniki stosuje się w leczeniu innych rodzajów fobii.

  • Biofeedback – wykwalifikowany terapeuta potrafi nauczyć pacjenta kontrolowania takich reakcji organizmu pojawiających się w Momotach silnego strachu, jak przyspieszenie czynności serca czy podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

  • Hipnoza – jest ona szczególnie skuteczna w leczeniu fobii swoistych, takich jak lęk wysokości. W czasie seansu hipnotycznego pacjent jest uczony, jak sobie radzić w przypadku wystąpienia lęku.

  • Medytacja i wizualizacja – metody te umożliwiają pacjentom stawanie się obserwatorami, a nie ofiarami własnych fobii. Uczy się, jak stawiać czoło fobiom, a nie unikać sytuacji wywołujących strach.

No Comments

Post a Comment