58219
post-template-default,single,single-post,postid-58219,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Większość dzieci ze skoliozą ma jedynie łagodne skrzywienia, które nie wymagają radykalnego leczenia, ani operacji. Rodzice powinni kierować się z nimi na badania kontrolne co 4 – 6 miesięcy, w celu sprawdzenia, czy w krzywiźnie dokonały się jakieś zmiany. Zazwyczaj lekarz zaleca odpowiedni plan rehabilitacyjny obejmujący ćwiczenia, które dziecko powinno wykonywać w domu oraz na sesjach terapeutycznych. Rodzaj leczenia jest zawsze zindywidualizowany.

Czynniki które należy rozważyć, to:

  1. płeć,

  2. stopień i położenie krzywej,

  3. dojrzałość kości.

Jeśli kości dziecka wciąż się rozwijają i ma ono umiarkowaną skoliozę, lekarz może zalecić mu noszenie specjalnej klamry. Choć nie leczy ona skoliozy, zapobiega dalszej progresji łuku. Dzieci noszące takie szelki mogą wykonywać w nich większość ruchów, lecz pewne ograniczone mają. Klamry nosi się dopóty, dopóki kości się nie ukształtują – czyli do okresu wczesnej dorosłości (pierwsza miesiączka u dziewcząt, oraz owłosienie na twarzy u chłopców).

Choć ćwiczenia fizyczne nie tylko mogą skorygować skoliozę, ale uczestniczenie w rehabilitacji lub zajęciach sportowych może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia i dobre samopoczucie. Zazwyczaj regularna gimnastyka korekcyjna i odpowiednia rehabilitacja przynoszą zadowalające efekty- skrzywienie może być skorygowane.

Leczenie operacyjne

Jednak istnieją takie sytuacje, w których ani klamry, ani ćwiczenia nie pomagają- skolioza zamiast się cofać pogłębia się. Niekiedy jest to też wynik zaniedbania, jednak bardzo często związane jest z osłabionym kręgosłupem i mięśniami wokół niego. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie operacyjne. Ta metoda leczenia podejmowana jest również wtedy, gdy skrzywienie kręgosłupa jest przyczyną różnych problemów neurologicznych i powoduje ból. Leczenie operacyjne polega na wyprostowaniu (w miarę możliwości) kręgosłupa oraz usztywnieniu go specjalnymi implantami.

W zależności od miejsca oraz stopnia skrzywienia zależy wielkość operowanej powierzchni, tzn. jeśli u danej osoby występuje skolioza tylko w odcinku piersiowym, to nie ma konieczności operowania całych pleców, tylko tego odcinka.

Osoba po takiej operacji przez dłuższy czas nie może schylać się, podnosić i nosić zbyt dużych ciężarów. Musi też szczególnie dbać o plecy. Po operacji niezbędna jest właściwa rehabilitacja, ponieważ fakt, że implanty mają zapobiegać dalszemu skrzywieniu nie zwalnia z dalszego dbania o kręgosłup. Należy również pamiętać o regularnych kontrolach u ortopedy.

Ważne!!!

Niekiedy nie da się całkowicie wyprostować kręgosłupa- pozostaje nieznaczne skrzywienie. Jest to związane z tym, że w związku ze skoliozą mięśnie, nerwy z jednej strony są dłuższe a z drugiej krótsze. Lekarz będzie prostował i „wyciągał” kręgosłup jedynie do momentu, w którym jest to bezpieczne. Nikt nie będzie narażał chorego na ryzyko uszkodzenia ciała z tego powodu.

Oczywiście w późniejszym czasie można zdecydować się na kolejną operację. Możliwe jest jednak to, że pod wpływem rehabilitacji, ćwiczeń kręgosłup trochę się jeszcze naprostuje.

No Comments

Post a Comment