65715
post-template-default,single,single-post,postid-65715,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

<!– @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } –>

Uprawianie seksu,a w szczególności pieszczoty piersi, uwalniają oksytocynę – hormon wywołujący i podtrzymujący akcję porodową.
Męskie nasienie zawiera prostaglandyny, które powodują przyspieszone „dojrzewanie” i rozwieranie szyjki macicy. Jednak kiedy ciąża prawidłowo się rozwija, na takie ilości prostaglandyny, jakie są w spermie, szyjka staje się wrażliwa dopiero po 38 tygodniu ciąży.

3 – 4 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu orgazm może spowodować skurcze przepowiadające, nazywane skurczami Braxtona-Hocksa, które mogą trwać nawet do 30 min. Jednak nie są one w stanie wywołać akcji porodowej. Znaczna cześć ginekologów uważa, ze stosunek płciowy jest pomocny w rozpoczęciu porodu przy ciąży przenoszonej.

Lekarz może zakazać lub ograniczyć współżycie kiedy :

– jeśli kobieta kiedyś już poroniła
– jeśli dochodzi do powtarzających się plamień lub krwawień
– kiedy poprzednia ciąża zakończyła się porodem przedwczesnym
– gdy pękł pęcherz płodowy
– jeśli ciąża jest zagrożona
– kiedy występują/nawracają infekcje dróg rodnych
– jeśli łożysko jest nieprawidłowo umiejscowione
– jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej

Kiedy współżyjemy w czasie ciąży trzeba pamiętać aby dobierać ostrożnie pozycje seksualne. Musimy w szczególności wybierać takie, w których partner nie będzie uciskał brzucha ani piersi. W początkowej fazie ciąży jeżeli lekarz nie miał żadnych zastrzeżeń dopuszczalne są wszystkie pozycje.

W miarę rozwoju ciąży będą wygodne pozycje:

„Na jeźdźca” jest to pozycja, w której kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze, zwrócona jest twarzą do niego. Jest ona bardzo wygodna dla obydwojga partnerów. Wtedy brzuch przyszłej mamy nie jest uciskany. W takiej pozycji kobieta kontroluje głębokość penetracji poprzez poruszanie się w górę i dół.

Odmianą takiej pozycji jest:

Pozycja na jeźdźca siedząca – kobieta siada wtedy na kolanach mężczyzny.

„Na jeźdźca” odwrócona – w takiej pozycji kobieta także siedzi na leżącym partnerze, ale jest odwrócona do niego tyłem. Partner może pieścić pośladki kobiety. Taka pozycja jest zaleca pod koniec ciąży.

Pozycja tylna boczna- kobieta leży na boku, mężczyzna leży na tym samym boku za partnerką. Pozycję tylną można uprawiać przez cały przebieg ciąży. W trakcie tej pozycji nie ma kontaktu wzrokowego, jednak rekompensowany jest z pomocą możliwości pieszczenia pleców, pośladków a także delikatne pieszczenie piersi kobiety. Żeby pomóc partnerowi wsunięcie od tyłu członka do pochwy, kobieta może unieść nogę. Jeżeli partner wsunie udo między uda kobiety, będzie bardziej mógł pobudzić jej łechtaczkę.

Pozycja tylna- kobieta klęczy na przykład opierając się o brzeg łóżka, mężczyzna klęka za nią. Kobieta może także przyjąć pozycję kolanowo – łokciową, podkładając pod brzuch poduszkę.

Pozycja klasyczna- w takiej pozycji partner nie może kłaść się na partnerce, ale może opierać się na łokciach lub wyprostowanych rękach zależne jest to od zaawansowania ciąży. Kobieta jeżeli chce to może nogami objąć biodra mężczyzny.

„Kąt prosty”- jet to pozycja zalecana pod koniec ciąży, ponieważ nie powoduje ucisku brzucha i piersi kobiety. Kobieta leży na plecach z delikatnie rozsuniętymi i ugiętymi w kolanach nogami, stopy opiera za pośladkami partnera. Mężczyzna osłania jej pośladki zagiętymi nogami i łagodnie wprowadza członek, ma też możliwość swobodnego pieszczenia jej piersi i ud. W takiej pozycji kochankowie mają kontakt wzrokowy, co ułatwia okazywanie sobie nawzajem uczuć.

Pamiętajmy:

– że pieszczoty piersi, a szczególnie brodawek powoduje wydzielanie oksytocyny czyli hormonu, który przyspiesza poród,

  • prostaglandyna, która jest zawarta w nasieniu działa rozluźniająco na szyjkę macicy, ale dopiero od około 38 tygodnia;

  • jeżeli kobieta odczuje ból w trakcie stosunku lub wystąpi plamienie/krwawienie, należy przerwać współżycie i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem lub położną;

  • seks oralny, kiedy stroną czynną jest mężczyzna, nie jest zalecany, ponieważ może się zdarzyć, że w okolice łożyska przedostanie się powietrze i spowoduje zagrożenie ciąży;

  • w czasie całej ciąży nie powinno się używać „zabawek”, które mogą być wprowadzone do pochwy – w najlepszym przypadku może się to skończyć infekcją.

 

No Comments

Post a Comment