60053
post-template-default,single,single-post,postid-60053,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Przy diagnostyce schizofrenii należy wykluczyć nadużywanie środków psychoaktywnych, jak również chorób, które mogą powodować podobne objawy. Diagnozę o schizofrenii stawia lekarz psychiatra po wnikliwej obserwacji chorego.

Schizofrenia wymaga długotrwałego i systematycznego zażywania leków, oczywiście pod kontrolą psychiatry. Pozwala to na kontrolowanie choroby, dzięki czemu chory ma możliwość normalnego funkcjonowania.

Obecnie leki nowej generacji nie powodują skutków ubocznych. Dzięki czemu chory ma możliwość normalnego uczestnictwa w życiu rodzinnym i społecznym.

Ogromnym znaczeniem dla chorych jest wsparcie najbliższych oraz akceptacja i zrozumienie przez społeczeństwo. W momencie gdy pacjent dobrowolnie poddaje się terapii, systematycznie, zgodnie z zaleceniami lekarza przyjmuje leki oraz poddaje się kontroli lekarskiej – nie jest wymagane leczenie szpitalne.

Jednak ten rodzaj leczenie jest konieczny gdy:

  •     chory nie przyjmuje leków, płynów, posiłków,
  •     chory nie widzi potrzeby leczenia
  •     jeśli chory cierpi na dodatkowe choroby, przy których trudno jest dobrać odpowiedni lek,
  •     wystąpiły skutki uboczne po lekach lub chory zagraża sobie lub otoczeniu (samobójstwo).

Ważne!!

Bardzo istotny jest wpływ najbliższego otoczenia na chorego. Wyrozumiałość, akceptacja odmiennego zachowania oraz życzliwa opieka ze strony rodziny, przyjaciół daje większe szanse na zaleczenie choroby. Natomiast odrzucenie chorego wpędza go w osamotnienie, pogłębia chorobę i może prowadzić do częstszych prób samobójczych.

Liczne, obecne w naszym społeczeństwie mity i stereotypy schizofrenii nie znajdują odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pogarszają one jedynie funkcjonowanie chorych w społeczeństwie, które ich odrzuca nie dając szansy na normalne funkcjonowanie. Społeczeństwo jest niedoinformowane i nieprzygotowane na życie obok chorych na schizofrenię.

No Comments

Post a Comment