58373
post-template-default,single,single-post,postid-58373,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rzucanie palenia – leczenie

Rzucanie palenia – leczenie

 

Statystycznie znaczny odsetek palących deklaruje chęć rzucenia palenia. Wielu z nich w ciągu swojego życia próbuje nawet kilkakrotnie. Jedni potrafią rozstać się z nałogiem z dnia na dzień, zaś inni potrzebują pewnego okresu adaptacyjnego. Jeśli zrobimy już analizę za i przeciw i uświadomimy sobie korzyści płynące z rzucenia palenia oraz wybierzemy odpowiednią dla nas motywację, podjęcie pozytywnej decyzji jest bliskie. Od czego zatem zacząć? Warto od zanalizowania swoich złych nawyków i przyzwyczajeń, by postarać się je kontrolować. Trzeba zrobić sobie listę postanowień. Najlepiej, jeśli wśród decyzji znajdą się:

  • Bezwzględny zakaz palenia we własnym mieszkaniu, bądź wydzielenie tylko jednego miejsca, w którym można palić, dla przyjaciół objętych nałogiem. Najlepiej, jeśli jest to balkon, bowiem skutecznie zniechęca, a zwłaszcza zimą.
  • Należy zaprzestać robienia zapasów tytoniowych, aby nie kusiło nas.
  • Kategorycznie odmawiać palenia w towarzystwie dzieci, kobiet w ciąży i ludzi chorych.
  • Nie palić na czczo, aby nie zaburzać swojego stanu fizycznego i psychicznego.
  • Nie palić, gdy jesteśmy zajęci, przede wszystkim podczas pracy przy komputerze, czy też rozmowy telefonicznej.
  • Kontrolować ilość i czas wypalanych papierosów.
  • Postarać się zmienić tryb życia. Najlepiej zacząć uprawiać jakiś sport, bądź znaleźć sobie nowe hobby.
  • Dobrze też rzucać razem z bliską osobą. Można też zrobić zakład o niepalenie. Kto nie wytrzyma jest zmuszony wypłacić określoną kwotę drugiej stronie. Aspekt finansowy jest zazwyczaj zdecydowanie najbardziej motywujący.

To zaledwie podstawowe czynności, które należy wykonać. Bywa jednak, iż wprowadzenie w życie pewnych ograniczeń, to zaledwie początek góry lodowej. Wielu osobom potrzebne jest też wsparcie farmakologiczne. Rynek medyczny oferuje całą paletę środków wspomagających. W czasach, gdy palenie zyskuje coraz więcej przeciwników, producenci leków wychodzą naprzeciw klientom. Do najbardziej znanych należą plastry antynikotynowe oraz gumy do żucia Nicorette. Dostępne są też pastylki Finicottin czy Niquitin. Warto zapytać w aptece, a z pewnością usłyszymy pewne porady. Alternatywą może być też akupunktura. Jest szereg osób potwierdzających skuteczność nakłuwania w walce z paleniem. Ostatnio bardzo popularny stał się Zyban. Dzięki niemu znacznie poprawia się samopoczucie, powodowane tym, iż podnosi poziom dopaminy. Lek ten najczęściej proponuje się osobom dość długo borykającym się z nałogiem. Często zaleca się łączenie metod, aby zwiększyć efekty leczenia i maksymalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo powrotu do nałogu. Wybór jednak zależy od nas i od stopnia uzależnienia. Decydując się na leki należy pamiętać, że istnieje kilka przeciwwskazań dla przyjmowania Zybanu. Należą do nich osoby typu: diabetycy, alergicy, anorektycy, ludzie z problemami wątrobowymi, z chorobami serca i nerek, przyjmujący środki psychotropowe, osoby po urazach głowy. Lista przeciwwskazań znajduje się w ulotce załączonej do leku. Należy też pamiętać, iż Zyban dostępny jest na receptę. Warto spróbować różnych sposobów, aby uwolnić się od uciążliwego nałogu. Po niedługim czasie z pewnością zaczniemy obserwować korzyści. Oczywiście początkowy okres jest bardzo trudny i należy uzbroić się w cierpliwość. Trzeba przygotować się też na pewne skutki rzucania palenia. Jest to w końcu nałóg, a każda próba zerwania z dowolnym nałogiem łączy się z wystąpieniem skutków z odstawienia. Jest to walka trudna, ciężka i niejednokrotnie długa, jednak umiejętne podejście do tematu pozwoli nam skutecznie skrócić nasze męki oraz w miarę krótkim okresie znów zacząć cieszyć się wolnością. Spróbujmy zatem dowiedzieć się, co czeka nas po podjęciu ostatecznej decyzji. Uświadomienie bowiem pozwoli przetrwać chwile zwątpienia.

No Comments

Post a Comment