59792
post-template-default,single,single-post,postid-59792,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rytm serca

Rytm serca

 

Rytm serca, jeśli nie podlega żadnym zaburzeniom, zapewnia prawidłowe i sprawne funkcjonowanie naszego organizmu.

Mięsień, z którego zbudowane jest serce zupełnie różni się od naszych innych mięśni. Jest to mięsień sercowy i nigdy nie czuje zmęczenia. W czasie naszego życia kurczy się ponad 2,5 mld razy. Rytm serca oznacza miarowość i częstość uderzeń serca, objawiającą się tzw. tętnem, które wyczuwalne jest na tętnicach.

Rytm i siła bicia serca są dwojako regulowane. Pierwszym elementem ich regulacji są główne nerwy, które pracują automatycznie, dzięki czemu sprawiają, że serce pracuje z odpowiednią prędkością, nawet w czasie snu. Drugą metodą kontrolowania pracy serca jest wykorzystywanie hormonów przenoszonych przez układ krwionośny.

Jednakże mięsień sercowy jest o tyle zadziwiający, że potrafi bez kontroli nerwów i hormonów pracować sam z siebie. Na jedno uderzenie serca składa się faza rozkurczu i skurczu. Przy każdym rozkurczu napełnia się krwią dopływającą z żył, natomiast przy skurczu tłoczy krew do tętnic.

No Comments

Post a Comment