59207
post-template-default,single,single-post,postid-59207,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Różyczka

Różyczka

Różyczka jest chorobą zakaźną, która u dzieci pojawia się dość często. Zdarzają się przypadki że choroba przechodzi praktycznie bez objawowo.

Wirus różyczki może przedostać się do organizmu poprzez:

  • drogę kropelkową,

  • bezpośredni kontakt z osobą zarażoną,

  • pośrednio, poprzez obcowanie z przedmiotami, które zostały zainfekowane wydzieliną z nosa bądź gardła.

Okres w którym się wylęga to 2-3 tygodnie. Chory na różyczką można zarażać tydzień przed pojawieniem się u niego wysypki, do maksimum 5 dni po jej ujawnieniu się. Inaczej przedstawia się różyczka jeśli chodzi o noworodki, które urodziły się zarażone nią w okresie płodowym. W ich przypadku mogą rozprzestrzeniać wirusa przez bardzo długi czas (nawet kilku tygodni). Właśnie dlatego choroba ta stanowi niebezpieczeństwo dla kobiet, które przebywają w żłobkach i oddziałach położniczych w szpitalu.

Chorobę przechodzi się raz w życiu, gdyż organizm całkowicie się na nią uodparnia.

Kliniczne objawy różyczki

Na początku pojawia się typowa dla tej choroby delikatna różowa wysypka, która kieruje się od czoła w dół. Jest ona bardzo swędząca. Dodatkowo występuje temperatura. Z czasem malutkie plamki łączą się w jedną, przez co dają wrażenie czerwonej skóry. Nieodzownym towarzyszem różyczki są powiększone węzły chłonne i ból przy ich dotyku. Po upływie 2-3 dni, wysypka powinna ustąpić samoczynnie.

Do ogólnych objawów choroby można zaliczyć także niektóre powikłania:

  • różyczkowe zapalenie mózgu,

  • plamica różyczkowa,

  • różyczkowe zapalenie stawów.

Różyczka jest bardzo niebezpieczna przede wszystkim dla kobiet w ciąży, zwłaszcza do 12 tygodnia (I trymestr ciąży). Do tego czasu może spowodować poważne zmiany w rozwoju płodu.

Embriopatie wywołane zakażeniem wirusem różyczki nazywają się zespołem Gregga.

No Comments

Post a Comment