58107
post-template-default,single,single-post,postid-58107,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Techniki masarzu

Za przyczyną dwóch masażystek na przestrzeni czasu wypracowano dwie swoiste techniki masażu. Jedną z nich zawdzięcza się Enice D. Ingham, która swoje badania opisała w opublikowanych  w 1938 i 1963r. książkach pt. „Historie, które mogą opowiedzieć stopy” oraz  „Historie opowiedziane przez stopy”. Tam właśnie wyjaśnia w jaki sposób należy kciukiem lub palcami uciskać miejsca na stopach i dłoniach. Metodę tą nazwano od jej imienia – techniką Ingham. Po smierci Eunice, jej bratanek Dwight Byers kontynuował nauczanie w seminariach oraz założył w roku 1973 Międzynarodowy Instytut Refleksologii, którego jest także kierownikiem. Polski Instytut Refloksologii, gdzie praktykuje się metodę masażu stóp Ingham, jak również technikę refleksologii twarzy i głowy,  powstał jesienią 1998 roku. Wtedy, za sprawą mgr Wandy Budzanowskiej- Bratko przekształcono Polskie Stowarzyszenie Refleksologów w Instytut, który szkoli specjalistów i rozwija badania z zakresu terapii uciskowej w Polsce. W 2002 roku ukazuje się także kwartalnik „Polski Refleksolog” a w 2005 roku Ministerstwo Pracy wprowadza zawód refleksologa na listę nowych zawodów w kraju. Do dziś prace są rozwijane, odbywają się liczne warsztaty i powstają nowe szkoły, nie tylko w Polsce.

Do historii refleksologii twarzy i głowy bardzo wiele wniosła praca drugiej masażystki, Inge Dougans pochodzącej z Danii, gdzie do dziś prowadzi prestiżową Międzynarodową Szkołę Refleksologi i TerapiiMeridianowej. Przy współpracy z Lone Sorensen, Dougans opracowała teorię refleksologii twarzy łącząc wiedzę o meridianach, czyli chińską koncepcję  kanałów energetycznych z teorią Pięciu Żywiołów oraz osiągnięciami współczesnej medycyny. Jej metoda opiera się na założeniu że kanały energii w organizmie przebiegają w określony sposób. Ich zablokowanie powoduje zahamowanie przepływu energii Ch’i a w konsekwencji prowadzi to do zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, które objawiają się w postaci dolegliwości i schorzeń. Punkty reflektoryczne znajdujące się na stopach są połączone z meridianami a te z kolei odpowiadają poszczególnym organom wewnętrznym w organizmie. Inge Dougens uważa zatem, iż masaż i ucisk punktów pozwala odblokować meridiany, przywrócić krążenie Ch’i i wyeliminować szereg zmian chorobowych i niedomagania poszczególnych narządów w organizmie człowieka. Inge Dougans jako autorka wielu znanych prac z zakresu refleksologii, m.in. książki pt. „Refleksologia” do dziś cieszy się szacunkiem a wyniki jej badań wykorzystywane i rozwijane są przez innych.

No Comments

Post a Comment