62486
post-template-default,single,single-post,postid-62486,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rak jajnika

Rak jajnika

Rak jajnika jest groźnym oraz najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Początkowe przejawy mogące świadczyć o rozwijającym się nowotworze są dość trudne do zaobserwowania. Rak daje znać o swoim istnieniu w momencie, gdy nowotwór jest już duży i możliwe jest występowanie przerzutów.

Jest on groźnym i niepostrzeżenie rozwijającym się nowotworem. Przez 30 ostatnich lat bardzo wzrosła ilość kobiet chorujących w Polsce na raka jajnika, natomiast w 1995 roku z powodu braku leczenia,  zmarło 1840 kobiet będących w różnym przedziale wiekowym. W większości przypadków występuje u kobiet, które ukończyły 55 rok życia, ale bywają takie przepadki, iż co dziesiąta z nich jeszcze nie ukończyła 45 lat. Z przeprowadzonych badań jasno wynika, iż głównie dotyka kobiety starsze, takie, które jeszcze nie rodziły, posiadające wysoki status materialny i są rasy białej.

 

Przyczyny

Przyczyny wszystkich nowotworów tworzących się w różnych narządach wewnętrznych, nie są do końca znane. Jeżeli mowa o żeńskich narządach płciowych, kieruje się uwagę na czynnik genetyczny, który może mieć wpływ na  powstawanie nowotworów. Oznacza to, iż skoro kobieta zachorowała na raka, istnieje duże prawdopodobieństwo jego wystąpienia u jej potomstwa.

Wyróżniamy również substancje rakotwórcze, które przyczyniają się do rozwijania nowotworów.

 

Objawy i przebieg

We wstępnej fazie rozwoju rak jajnika nie wykazuje żadnych objawów bądź tylko objawy ogólne, nie świadczące o tym, że to jajnik jest bezpośrednią przyczyną.

Mogą pojawiać się bóle brzucha, czy nawet ucisk w miednicy, do czego zwykle nie przywiązuje się uwagi. Dlatego bardzo ważne są badania ginekologiczne okresowe, które są wykonywane w  celu kontroli i można wykryć chorobę, przez co istnieją większe szanse na jej wyleczenie.

Jeśli choroba się rozwija, to wzrost raka może nawet powodować pojawianie się niewielkiej wypukłości na ściankach brzucha. Ucisk w miednicy zwiększa się i może to skutkować bólem brzucha i niekiedy mogą występować krwawienia z pochwy, nie mające żadnego powiązania z miesiączkowaniem.

 

Zapobieganie i leczenie

Najodpowiedniejszym sposobem przeciwdziałania rakowi jajnika jest poddawanie się okresowym badaniom, mogącym wcześniej wykryć pojawiający się rak. Nie jest on jeszcze złośliwy, ale wielkością jest możliwy do wykrycia za pomocą badania przez pochwę.

W przypadku gdy wykryty jest rak w jednym bądź obu jajnikach, rokowania są nieciekawe, ale przy wykorzystaniu odpowiedniego leczenia można zyskać długi okres przeżycia i nawet 70 procent kobiet może żyć 5 lat a nawet dłużej, co jest bardzo dobrym rezultatem.

Gdy mamy do czynienia z zaawansowanym stadium raka, który zaatakował inne narządy, rokowanie w odniesieniu do długości przeżycia chorej jest złe. Mało kobiet przezywa okres 5 lat, średnio około 20 % z nich.

Wykrycie raka jajnika jest ustalane przy zastosowaniu metody laparoskopii polegającej na wprowadzeniu do jamy brzusznej laparoskopu, czyli przyrządu służącego do oświetlania jej wnętrza, co umożliwia dokładną obserwację narządów.

W przypadku gdy zostanie wykryty rak jajnika stosowane jest leczenie operacyjne mające na celu wycięcie w miarę możliwości całego nowotworu. Po operacji zazwyczaj stosowana jest radioterapia  czy przyjmowanie leków wyniszczających komórki nowotworowe.

No Comments

Post a Comment