59738
post-template-default,single,single-post,postid-59738,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Informacje ogólne

Rak krtani jest zaliczany do zazwyczaj występujących nowotworów szyi oraz głowy. Statystyki przedstawiają, iż to mężczyźni przeważająco chorują na niego, niż kobiety, zachorowalność wynosi 14 na 100.000, a początek choroby szacuje się przeważnie na 50 – 65 lat.

Do czynników przyczyniających się do zachorowania na raka krtani są:

* palenie
* spożywanie alkoholu w dużych ilościach
* nieodpowiednie dbanie i higienę jamy ustnej
* nadużywanie głosu – występuje głównie u nauczycieli, piosenkarzy
* narażenie na toksyczne substancje jak pyły, spaliny, środki do ochrony roślin, nawozy, azbest, związki niklu oraz chromu żelaza.

Zważywszy na te czynniki przyczyniające się do zachorowalności na raka krtani, duża zapadalność występuje w rejonach miejskich oraz uprzemysłowionych. Do stanów przedrakowych zaliczamy: pachydermię, leukoplakię oraz brodawczaki krtani.

Objawy

Na ogół pojawia się chrypka, ból występujący podczas połykania, dość często promieniujący do ucha, krwioplucie, kaszel, problemy z oddychaniem, powoli narastająca duszność krtaniowa, znaczne powiększenie węzłów chłonnych a następnie wyniszczenie. Każda osoba posiadająca powyższe objawy powinna być przebadana przez laryngologa oraz wykonać laryngoskopię pośrednią oraz bezpośrednią.

Rozpoznanie choroby polega na wywiadzie od chorego, laryngoskopii pośredniej oraz bezpośredniej wraz z pobraniem wycinka przeznaczonego do badania histopatologicznego, jakiego wynik stwierdza jak na czym będzie się opierało leczenie i badaniu radiologicznym.

No Comments

Post a Comment