61412
post-template-default,single,single-post,postid-61412,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie PTSD

Leczenie PTSD

Osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego leczy się głównie za pomocą terapii behawioralno- poznawczej. Leczenie osób z PTSD jest trudne i długotrwałe. Aby uzyskać zadowalające efekty należy odbyć min. 8-12 sesji. Jednak długość psychoterapii jest uzależniona przede wszystkim od stanu psychicznego pacjenta oraz przebytego przez niego urazu. Z racji tego, że wyróżnia się trzy stopnie urazów psychicznych bardzo ważna jest superwizja, ponieważ umożliwia ona psychoterapeucie poznanie tego, jakie znaczenie dla pacjenta miała trauma. Terapia ma całkowicie zmienić zachowanie, nastawienie i myślenie osoby mającej zespół stresu pourazowego.

Terapia składa się z kilku etapów. Pierwszy etap ma pomóc pacjentowi w zrozumieniu jego uczuć i myśli. Ma również mu uzmysłowić, że rozpamiętywanie przykrych wydarzeń przynosi tylko ból i cierpienie. Następnym etapem jest uporanie się pacjenta z traumą. Psychoterapeuta stara się pomóc choremu zapomnieć o przykrym dla niego zdarzeniu. Jest to trudne, ale wykonalne. Potrzeban jest jednak chęć i silna wola ze strony pacjenta. Kolejnym etapem terapii jest pomoc w powrocie do normalnego życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ osoby z tym zaburzeniem się izolują od ludzi i później mają bardzo duży problem, by wrócić do społeczeństwa.

Najlepsze efekty można uzyskać „na świeżo”, zaraz po określonym zdarzeniu, które wywołało traumę. Szybka interwencja psychologa może również zapobiec powstaniu zespołu stresu pourazowego. Leczenie PTSD jest długotrwałe, ale przynosi widoczne efekty i pacjent może wrócić do normalnego życia.

No Comments

Post a Comment