57653
post-template-default,single,single-post,postid-57653,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Psychoterapia – informacje ogólne

Ból natury psychologicznej wiąże się zazwyczaj z przeżyciem trudnych traum życiowych dotykających nas bardzo głęboko i skutkujących pojawieniem się u nas różnego rodzaju depresji i załamań nerwowych. W uleczeniu psychicznego urazu może nam pomóc psychoterapia.

 

Psychoterapia, szeroko rozumiana, opiera się na podejmowaniu przez lekarza czy psychoterapeutę różnorodnych działań, których celem jest polepszenie stanu psychicznego  pacjenta. Węższe rozumienie to pojmowanie psychoterapii jako stosowania sprawdzonych wcześniej zabiegów z użyciem teoretycznej wiedzy psychologicznej bądź poprzednich doświadczeń, jakie zdobyły wykwalifikowane ośrodki psychoterapeutyczne. Zauważyć jednak trzeba, że jedno i drugie wyjaśnienie nie jest dokładne. Wynika to z tego, iż technika ta dotyka problemów ludzkich, nie jest typowym terminem medycznym dającym się jednoznacznie zdefiniować.

 

Psychoterapia wyodrębniła się jako gałąź psychoanalizy (zgromadzenie teorii na temat struktury psychiki, funkcjonowania i rozwoju człowieka), ale rozwijana i przejmowana jest również przez inne odłamy psychologii (poznawczą i postaci).

Psychoterapię może prowadzić wykwalifikowany terapeuta, zaś pomocy psychospołecznej, mogą udzielać prawie wszyscy, którzy są chętni udzielić pomocy, np. pedagodzy, psycholodzy, socjoterapeuci.

 

No Comments

Post a Comment