57740
post-template-default,single,single-post,postid-57740,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

RODZAJE PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ

RODZAJE PSYCHOTERAPII UZALEŻNIEŃ

Terapia uzależnienia odbywać się może na dwa sposoby, a najczęściej bywa tak, że oba te sposoby są wykorzystywane w jednym leczeniu. Pierwszym z nich jest terapia stacjonarna, która rozgrywa się w specjalistycznych ośrodkach, gdzie zatrudnieni są wysoko wykwalifikowani terapeuci, lekarze i psycholodzy. Takie leczenie ogranicza się do realizowania tzw. podstawowego programu terapii uzależnień. Ta metoda leczenia jest najwłaściwsza na początku walki z nałogiem. Bezwzględnie wskazana jest ona dla osób, którym ogromnych trudności nastręcza wytrzymanie przez dłuższy czas w abstynencji. Dzięki temu, że na jakiś czas pacjent daje się „zamknąć” w odizolowanym od świata zewnętrznego ośrodku, a tam często ma kontakt z terapeutami może się szybko znaleźć na prostej drodze do wyzdrowienia. Po zakończeniu leczenia stacjonarnego bezwyjątkowo winno ono być kontynuowane ambulatoryjnie. Leczenie ambulatoryjne odbywa się w placówkach takich jak ośrodki zdrowia, przychodnie czy wyspecjalizowane prywatne gabinety. Składa się ono przeważnie z dwóch etapów: odstawowego i pogłębionego, ale zdarza się i tak, że dochodzi do tego, a właściwie poprzedza je trzeci etap, zwany wstępnym. Częstotliwość odwiedzania określonych placówek przez uzależnionego to początkowo trzy razy w tygodniu, natomiast po jakimś czasie zmniejsza się to tylko do jednej wizyty na tydzień. Najlepszą opcją jest połączenie leczenia ambulatoryjnego z uczestnictwem chorego w spotkaniach, gdzie może on, pod okiem terapeuty, podzielić się doświadczeniami i wysłuchać historii innych uzależnionych.

Podczas terapii uzależnień osoba chora ma możliwość podjęcia zmian w swoim życiu, które mają jej pozwolić na zawsze uwolnić się spod szpon nałogu. Zmiany te powinny dotykać takich obszarów jak postawa, przekonania, zachowania, przyzwyczajenia, relacje z innymi ludźmi, sposoby reagowania, myślenia i przeżywania. Terapia uzależnienia ma na celu przede wszystkim to, aby uzależniony uwierzył, że życie bez nałogu jest możliwe i że będzie piękniejsze. Uczestnictwo w psychoterapii dostarcza takiej osobie wiadomości na temat danego uzależnienia, jego symptomów, przebiegu, skutków i wpływu na wszelkie dziedziny życia. Taka psychoterapia ma za zadanie zmotywowanie chorego do podjęcia decyzji o życiu w trzeźwości i wytrwania w tym postanowieniu, a także do wzięcia odpowiedzialności za własne zdrowie, a co za tym idzie także i życie. Dzięki przebyciu terapii życie uzależnionego nabiera nowej jakości i ulega w związku z tym znacznej poprawie.

 

No Comments

Post a Comment