57733
post-template-default,single,single-post,postid-57733,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Kiedy warto poddać się terapii?

Każda osoba, której kondycja psychiczna przeszkadza w życiu jej, jak i członkom jej rodziny, powinna skonsultować się ze specjalistą, by na przyszłość zapobiec całkowitemu fermentowi. Zazwyczaj okazuje się, że im lepiej funkcjonuje rodzina, tym lepiej wpływa to na zdrowie psychiczne każdego z jej członków. Terapia rodzinna jest odpowiednią formą leczenia takich patologii jak konflikt rodziców, problemy wychowawcze z dzieckiem, brak porozumienia dzieci bądź nastolatków z ich rówieśnikami, problemy ze znalezieniem się w środowisku szkolnym, chroniczne problemy natury psychicznej, jak: uzależnienie alkoholowe, bądź depresja, któregoś z członków.

Psychoterapia rodziny może okazać się skuteczna, kiedy podejrzewamy, że coś może być przyczyną przyszłych kontrowersji. Niektóre rodziny poszukują tego rodzaju terapii, gdy w ich życiu następuje szczególna zmiana. Przykładowo, gdy kobieta i mężczyzna mający dzieci z innymi partnerami, chcą wieść wspólne życie, decydują się na tego typu terapię, by nauczyć siebie jak i pozostałych nowego życia razem.

Koncepcja psychoterapii rodzinnej może być stosowana do indywidualnych przypadków, gdy w rodzinie wystąpiła choroba któregoś z jej członków, lub występują w niej inne konflikty. Dorośli, których funkcjonowanie rodziny pozostawiało wiele do życzenia kiedy byli dziećmi, poddają się psychoterapii, zakładającej właśnie model terapii rodzinnej.

CZEGO OCZEKIWAĆ?

Psychoterapia rodziny niesie pomoc tym, w których rodzinach wystąpiły wszelakiego rodzaju problemy zakłócające wspólne relacje. Zarówno terapia rodziny, jak i inne, takie jak terapia behawiorystyczna, małżeńska, czy też medyczna, na nowo pomogą normalnie funkcjonować. Decydująca się na psychoterapię rodzina musi wziąć pod uwagę kilka aspektów, do których należy się stosować, aby móc odnieść w niej sukces:

–          Skorzystanie z pomocy niewykwalifikowanego terapeuty może nastręczyć dodatkowych problemów i spotęgować te, już istniejące

–          Terapia może nie przynieść rezultatów, jeśli zakończy się ją zbyt wcześnie

–          O wiele mniejszą efektywność daje psychoterapia rodziny, jeśli nawet jeden z jej członków nie wyraża chęci uczestniczenia w sesjach. Dla osiągnięcia jak najlepszych rezultatów najważniejsza jest wspólna praca wszystkich.

Jedna z teorii, na których zasadza się psychoterapia rodziny zakłada trójdzielność systemu. Wszyscy członkowie żyją w specyficznej „homeostazie”, mając na siebie wzajemny wpływ. Jeśli dwójka ma problem we wzajemnych relacjach, trzecia osoba będzie dla nich osnową stabilizacji i w pewnym sensie okaże się zabezpieczeniem równowagi w relacjach między wszystkimi. Powszechne modele triady rodzinnej (nawet jeśli członków jest więcej), to: dziecko i jego rodzice; rodzic i dwójka dzieci; rodzic, dziecko i jeden z dziadków; trójka bliźniąt; mąż, żona i teściowa.

No Comments

Post a Comment