69403
post-template-default,single,single-post,postid-69403,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Przewlekłe zapalenie trzustki

Internauci o przewlekłym zapaleniu trzustki

 

 

Na wielu forach internetowych możemy spotkać się z dyskusjami o temacie – przewlekłe zapalenie trzustki. Jak dowiadujemy się od forumowiczów przewlekłe zapalenie trzustki może ciągnąć się latami, niekiedy przebieg choroby jest bezobjawowy lub występują dolegliwości nasilające się po jedzeniu, piciu alkoholu i na leżąco. Forumowiczka o nicku „stokrotka”, pozwoliła sobie napisać jakie są najczęstsze objawy przewlekłego zapalenia trzustki, a mianowicie:

  • niekiedy stopniowo, najczęściej jednak nagle występujące bóle w środkowym nadbrzuszu, promieniujące w kierunku pleców lub podbrzusza (ponoć wiele osób chwilę po rozpoczęciu się takiego ataku, ma lęk przed śmiercią),

  • najczęściej obfite wymioty treścią żołądkową, zawierające spore ilości żółci,

  • w pierwszych dniach choroby gorączka do 39 stopni.

  • W ciężkich przypadkach intensywne zaczerwienienie twarzy, przyspieszenie tętna i oddechu.

 

Jak zaznacz forumowicz o nicku „daro”, przy przewlekłym zapaleniu trzustki obowiązuje bezwzględny zakaz picia alkoholu. Również z uwagi na to, że przy zapaleniu trzustki trawienie tłuszczów jest upośledzone, należy skreślić z jadłospisu w znacznym stopniu tłuszcze zwierzęce i roślinne.

 

W odpowiedzi na wpis forumowicza „daro” napisała „Kasia”, która radzi aby tłuszcze zwierzęce i roślinne, zastąpić tłuszczem kokosowym, który jest trawiony bez udziału enzymów trzustki.

 

Internauta będący gościem na forum, pozwolił sobie napisać uwagę, że osoby z przewlekłym zapaleniem trzustki, często zażywają leki przeciwbólowe, które w rzeczywistości niewiele dają, więc istnieje bardzo duże niebezpieczeństwo że uzależnią się od leków przeciwbólowych. Internauta ten napisał również, że jeśli do przewlekłego zapalenia trzustki dołączy cukrzyca, trzeba wstrzykiwać insulinę.

 

Forumowicz kryjący się pod nickiem „psycho” dodał jako ostatni, że jeśli napady nawracają bardzo często a stan pacjenta się nie poprawia, to trzeba wziąć pod uwagę ewentualność usunięcia całego narządu. A osoby, którym usunięto całą trzustkę, są zmuszone przez całe życie wstrzykiwać sobie insulinę.

No Comments

Post a Comment