65650
post-template-default,single,single-post,postid-65650,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Punktem odniesienia do leczenia różnego typu przebarwień jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Składa się ona z ograniczonego przebywania w godzinach południowych aby zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym, zastosowaniu preparatów ochraniających przed UVB i UVA, oraz noszenia wierzchniej odzieży osłaniającej ciało. Środki przeciwsłoneczne powinny zawierać filtry fizyczne czy mieszaninę filtrów chemicznych oraz fizycznych. W okresie od kwietnia do końca września należy stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Leczenie:

Miejscowe

1. Hydrokwasy:

Alfa – kwas glikolowy jest wykorzystywany najczęściej, nie tylko poprawia koloryt skóry, ale również przyspiesza odnowę komórkową, znacznie redukuje zmarszczki, poprawia nawilżenie skóry.

Beta – poziom 3 – 5% kwasu salicylowego jest wykorzystywany do złuszczania naskórka

Wielohydroksykwasy – dają lepsze rezultaty kliniczne u osób posiadających skórę wrażliwą, w trądziku różowatym oraz zaburzeniach rogowacenia

2. Hydrochinon – w stężeniu 2 % jest zastosowany do likwidowania oraz rozjaśniania plam soczewicowatych, piegów, przebarwień pozapalnych oraz ostrudy. Po stosowaniu nie powoduje alergii i odbarwień zdrowej partii skóry.

3. Pochodne witaminy A – mają działanie zbliżone do hydrochinonu, należy je stosować dłużej. Działanie niepożądane: rumień, świąd, złuszczenie oraz suchość skóry.

4. Kwas kojowy – zablokowuje enzym, który bierze udział w syntezie melaniny; zawiera działanie przeciwbakteryjne, przeciwdziała powstawaniu wolnych rodników.

5. Kwas azelainowy – stosowany w leczeniu ostrudy, przebarwień wynikających z wystąpienia trądzika różowatego oraz pospolitego, odczynów fototoksycznych i fotoalergicznych. Średnia moc działania na przebarwienia.

Zabiegi laserowe

W laserze światło jest wybiórczo pochłaniane poprzez melaninę, Która powoduje zmiszczenie komórek posiadających barwnik.

Peeling – Cosmelan jest bardzo skuteczna metodą wybielającą do terapii depigmentacyjnych stosowanych obecnie na naszym rynku. Ma składniki rozjaśniające o natychmiastowym działaniu.

Mikrodermabrazja jest metodą mechanicznego usuwania naskórka za pomocą głowić diamentowych czy korundu. Uszkadza w mniejszym stopniu niż dermabrazja laserowa. Stosuje się ją do plamistych przebarwień.

Krioterapia

Leczenie zimnem stosowane w przypadku rogowacenia starczego, plam soczewicowatych oraz brodewek łojotokowych.

Metody Chirurgiczne – wykorzystywane w przypadku usunięcia np. znamion barwnikowych.

 

No Comments

Post a Comment