62389
post-template-default,single,single-post,postid-62389,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Protetyka stomatologiczna – uzupełnienia stałe i ruchome

Protetyka stomatologiczna – uzupełnienia stałe i ruchome

 

Uzupełnienie protetyczne stałe:

  • korony – dzięki zastosowaniu koron zostaje odbudowany spory ubytek korony klinicznej zęba. Są one robione m.in. ze ocynkowanego stopu metalowego, akrylu. Stomatolog robi „odcisk” zęba, używając do tego celu plastycznej masy umieszczonej na wygiętej łyżeczce wyciskowej. Łyżeczkę tę następnie nakłada się na zęby, które pozostają na niej odbite, dzięki czemu odzwierciedlają kształt zęba. Ten odcisk uzębienie technik stomatolog wykorzystuje do przygotowania korony o odpowiednim kształcie i wielkości. Następnie zostaje ona przymocowana cementem do swojego miejsca. Korony można zakładać zarówno na zęby mleczne, jak i stałe. Małym dzieciom podaje się narkozę podczas wykonywania takiego zabiegu.
  • mosty – zakładanie mostu protetycznego ma na celu uzupełnienie luki bądź luk w łuku zębowym. Podstawowy typ mostu protetycznego składa się z koron protetycznych osadzonych na zębach filarowych połączonych z przęsłem zastępującym brakujące zęby. Żeby móc wykonać most protetyczny niezbędne jest oszlifowanie zębów filarowych, na których zostanie on osadzony.
  • implanty zębów – zastępują one korzenie zębów, łączą się bezpośrednio z kością. Stanowią najbardziej zbliżone do naturalnych zębów uzupełnienie protetyczne. Implanty zębów, to inaczej mówiąc, tytanowe śruby, które wkręca się w miejsce brakujących zębów.

 

Uzupełnienia protetyczne ruchome:

  • protezy stomatologiczne ruchome – stosuje się je także w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Materiały, z jakich są wykonywane to metale lub ich stopy, tworzywa syntetyczne i porcelanowe. Wśród ruchomych protez stomatologicznych rozróżnia się te całkowicie odbudowujące lub częściowo odbudowujące łuk zębowy. Proteza ruchoma składa się z płyty pokrywającej całe lub tylko część podniebienia. Na płycie protezy umiejscawia się żeby, a dodatkowo, w przypadku protez częściowych, umieszcza się jeszcze klamry, które mają za zadanie utrzymać protezę.

No Comments

Post a Comment