60679
post-template-default,single,single-post,postid-60679,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Prolaktyna a ciąża – badanie

Prolaktyna a ciąża – badanie

 

Istnieją przyczyny hyperprolaktynemii, które nie są związane z karmieniem piersią i tłumaczą niepłodność kobiet, które nigdy nie zaszły w ciążę. Jedną z nich jest niedoczynność tarczycy, drugą zaś może być guz przysadki mózgowej. Zdarzają się też przypadki, że zaburzenie to jest spowodowane podejmowaniem niektórych leków na receptę. Produkcja prolaktyny jest hamowana przez dopaminę. Takie działanie mogą mieć ciężkie leki uspokajające, oraz niektóre leki na raka.

To jak leczy się hyperprolaktynemię, zależy od przyczyn jakie wywołały ją u konkretnej pacjentki, czy pacjenta (mężczyźni także mogą na to chorować). Tak, np. w przypadku niedoczynności tarczycy, podejmuje się stosowną terapię, a w przypadku leków, które mogły wywołać zaburzenie, zastępuje się je innymi.

Głównym lekiem stosowanym w leczeniu hyperprolaktynemii jest bromokryptyna. W przypadku guzu przysadki stosuje się jej duże dawki, a leczenie jest kontynuowane, dopóki nie zajdzie się w ciążę. Wówczas lek można odstawić.

No Comments

Post a Comment