58004
post-template-default,single,single-post,postid-58004,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Pawidłowe ciśnienie krwi – zapobieganie chorobom

Pawidłowe ciśnienie krwi – zapobieganie chorobom

Aby zapobiec nieprawidłowemu ciśnieniu krwi, należy przede wszystkim prowadzić zdrowy styl życia

  •     uprawiać sport
  •     ograniczyć spożycie tłuszczu
  •     ograniczyć spożycie soli
  •     zmniejszyć masę ciała
  •     zaprzestać spożywania alkoholu
  •     nie palić papierosów
  •     opanować umiejętność radzenia sobie ze stresem

Stosuje się także środki farmakologiczne, ale o ile u niektórych zażywanie leków, np. w celu wyleczenia nadciśnienia tętniczego jest skuteczne i przerywa to ciąg chorobowy, o tyle u reszty ten ciąg trwa całe życie i taka osoba jest skazana na dożywotnią kurację farmakologiczną. Osoby mające skłonności do nieprawidłowego ciśnienia, powinny regularnie mierzyć poziom swojego ciśnienia za pomocą ogólnodostępnych w sklepach medycznych ciśnieniomierzy.
Pomiar ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi zwykle mierzy się w sposób następujący: zakłada się mankiet ciśnieniomierza na ramię i napompowuje się go powietrzem. Robi się to do momentu w którym w tętnicy przestanie płynąć krew. Poprzez odpuszczanie napompowanego powietrza z mankietu zmniejsza się ciśnienie. Zaraz potem serce może ponownie swobodnie przetaczać krew. Za pomocą typowej lekarskiej słuchawki osoba wykonująca pomiar wysłuchuje odgłosu tętna nad tętnicą (są to tzw. szmery Korotkoffa) w zgięciu nad tętnicą. Pierwsze tony określają ciśnienie skurczowe, natomiast zanik tętnienia zwykle oznacza wartość ciśnienia rozkurczowego.

Ciśnienie podaje się 120/80 mm Hg- pierwsza wartość określa ciśnienie skurczowe a druga (ważniejsza) rozkurczowe.

No Comments

Post a Comment