57182
post-template-default,single,single-post,postid-57182,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Półpasiec

Półpasiec jest niezwykle ciężką chorobą zakaźną, której przyczyną jest wirus herpes virus varicella. Jest to ten sam wirus, który powoduje ospę wietrzną.  Jednak w przeciwieństwie do ospy, półpasiec dotyka w większości  dorosłych. Choroba ta  pojawia się u tych osób, które w przeszłości chorowały na ospę, gdyż wirus ospy może pozostać w organizmie przez wiele lat w utajeniu a następnie uaktywnić się w postaci półpaśca. 

Objawy

Pierwszymi, często niezbyt niepokojącymi  objawami półpaśca mogą być: wysoka temperatura, bóle głowy, gardła,  ogólne złe samopoczucie, nadmierna potliwość, [[cienie pod oczami|2344]]  i rozdrażnienie. Wirus rozmnaża się bardzo szybko,  najpierw pojawia się tzw. przeczulenie skóry , któremu towarzyszy uczucie mrowienia.  Zmiany skórne występujące w czasie choroby mają różne stadia.  Najpierw pojawiają się płaskie, czerwone plamy, które z czasem uwypuklają się tworząc grudki . Powstałe w ten sposób pęcherzyki wypełnione są przezroczystym płynem surowiczym.  W momencie pękania pęcherzyków pojawiają się strupy, dlatego szczególnie ważne jest żeby pilnować zwłaszcza małe dzieci żeby nie przekłuwały sobie pęcherzyków.  Aby ułatwić sobie to zadanie można założyć dziecku rękawiczki  lub obciąć paznokcie. Półpasiec przeważnie nie pozostawia po sobie blizn. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na twarzy, zwłaszcza jej górnej części . Innym miejscem podatnym na zmiany jest tułów a szczególnie klatka piersiowa.  Zmiany te pojawiają się na jednej połowie ciała ( stąd też nazwa półpasiec ) a towarzyszą im: pieczenie, mrowienie, swędzenie i bardzo dokuczliwe bóle, które mogą pojawiać się nawet przez cały czas trwania choroby, czyli od dwóch do trzech tygodni.  W niektórych przypadkach przebieg półpaśca jest niezwykle ciężki. Choroba trwa wtedy dłużej i może się przyczynić do powstania różnych powikłań – jak w przypadku skazy krwotocznej, np [[choroby układu krwionośnego|571]]. Jednak zdecydowanie najgorzej chorobę przechodzą osoby starsze, u których  nerwobóle mogą utrzymywać się wiele miesięcy po ustąpieniu choroby i mogą mieć charakter nawrotowy nawet przez wiele lat od momentu zachorowania.  Niestety ból ten nie jest możliwy do wyleczenia.  Jedną z najbardziej niebezpiecznych odmian tej choroby  jest  półpasiec oczny, podczas którego zaatakowane są fragmenty twarzy: czoło, skronie, powieki, nasada nosa.  Mogą wystąpić wtedy owrzodzenia rogówki oraz spojówki.

 

No Comments

Post a Comment