57132
post-template-default,single,single-post,postid-57132,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Półpasiec leczony jest objawowo. Jednak lekarz może podać choremu także środki przeciwwirusowe (np. heviran, acyklovir), które gdy są podane w pierwszych godzinach od zarażenia – hamując rozmnażanie wirusa – mogą znacznie złagodzić przebieg choroby. Lecząc chorobę należy pozostać w łóżku, ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z chorymi na ospę wietrzną czy półpasiec, gdyż istnieje ryzyko zarażenia przezłożyskowego. Zarażenie w I trymestrze ciąży może grozić licznymi powikłaniami u dziecka jak: niedorozwojem kończyn, wadami układu moczowego, wadami oczu. Natomiast gdy dochodzi do zakażenia śródmacicznego dziecko może urodzić się z ospą wietrzną lub półpaścem. Choroby te pojawiają się także u matki.
Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania półpaścowi jest szczepionka przeciw ospie. Szczepionkę przeciw wirusowi typu VZV można podawać do 72 godzin po kontakcie z chorym na półpasiec czy ospę wietrzną. Dzięki temu możliwe jest znaczne zmniejszenie objawów półpaśca oraz zminimalizowanie ryzyka zachorowania.
Półpasiec powoduje osłabienie organizmu, gdy po zakończeniu choroby pojawiają się nerwobóle warto udać się do neurologa i przyjmować witaminę B.

No Comments

Post a Comment