58209
post-template-default,single,single-post,postid-58209,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

POChP – informacje ogólne

Przewlekła obturacyjna choroba płuc , w skrócie POChP (nazywana także bronchitem lub rozedmą) jest zespołem chorobowym, który charakteryzuje się postępującym i nieraz nieodwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza  przez drogi oddechowe. Ograniczenie to może być spowodowane chorobą małych dróg oddechowych i zniszczeniem miąższu płucnego (rozedmy) oraz szkodliwymi pyłami i substancjami, które chory napotyka w ciągu swojego życia. To wdychany dym tytoniowy jest najczęstszą przyczyną POChP, zagrożenie stanowi tutaj nie tylko palenie czynne, ale i bierne. Dym tytoniowy powoduje ciąg reakcji zachodzących w płucach, który zapoczątkowany jest przez uwolnienie dużej ilości granulocytów i ich rozpad w ścianach pęcherzyków płucnych i oskrzelach co w konsekwencji uwalnia enzym elastazy, która ma działanie destrukcyjne na włókna sprężyste płuc, powoduje ich rozedmę oraz przerost gruczołów śluzowych w oskrzelach. Jednak jest wiele innych czynników stanowiących zagrożenie, są to: substancje drażniące z powietrza, praca w dużym zapyleniu, zadymieniu, przebywanie w środowisku o zwiększonym stężeniu dwutlenku siarki lub pyłów w powietrzu, różne stany wrodzone.  Dlatego też pomieszczenia, które opala się np. drewnem powinny być dobrze wentylowane.

W Stanach Zjednoczonych zanotowano, że POChP jest czwartą co do częstości przyczyną zgonów.  Na pierwszych miejscach pozostają: zapalenie płuc, udar mózgu i zawał serca. W Polsce na POChP umiera 15 tysięcy osób w ciągu roku.

Uważa się, że na POChP najczęściej chorują mężczyźni , jednak schorzenie to w równym stopniu dotyka przedstawicieli obu płci, gdyż płuca kobiet są znacznie wrażliwsze niż płuca mężczyzn.

 

No Comments

Post a Comment