58210
post-template-default,single,single-post,postid-58210,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Dieta przy POChP

Objawem POChP jest przede wszystkim duszność. Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania spirometrycznego. Jest to schorzenie nieuleczalne, wszelkie działania lekarskie mają na celu jedynie spowolnienie procesu chorobowego oraz poprawę komfortu życia pacjenta.

Profesor Jan Zieliński, który jest koordynatorem programu „Głęboki Oddech” twierdzi, że odpowiednia dieta może pomóc w zmniejszeniu uczucia duszności osobom chorym. Dieta może ułatwić pracę przepony i zmniejszać uczucie duszności. Według prof. Zielińskiego należy zmniejszyć objętość posiłku, spożywać raczej sześć mniejszych posiłków niż tradycyjne trzy większe.  Wtedy zmniejszony jest wysiłek, który wykonujemy podczas spożywania jedzenia, dodatkowo mniejsza porcja pojawiająca się w żołądku nie przeszkadza przeponie w pracy.  Według prof. Zielińskiego powinno się także unikać pokarmów o działaniu wzdymającym, są to między innymi: groch, fasola, kapusta, razowy chleb. Ostatni posiłek w ciągu dnia musi być lekki i należy spożywać go nie później niż trzy godziny przed pójściem spać. W pozycji leżącej przepona gorzej pracuje, więc żołądek powinien być pusty.  Posiłki nie powinny przekraczać zapotrzebowania kalorycznego w stosunku do masy ciała. Należy pamiętać, że otyłość znacznie utrudnia oddychanie.  Z kolei też chory na POChP nie powinien być zbyt chudy, gdyż wtedy jego mięśnie są zbyt słabe. Dlatego powinno się pamiętać, aby zbyt chudy pacjent jadał wysokokaloryczne posiłki, które powinny zawierać tłuszcze. Tłuszcze podczas trawienia i spalania wymagają mniej tlenu niż białko i węglowodany. Z pokarmów tłuszczowych najlepiej jest spożywać ryby i tłuszcze roślinne typu oliwa.

POChP jest chorobą niezbyt często od razu rozpoznawalną. Większość cierpiących na nią pacjentów udaje się do lekarza dopiero wtedy, gdy choroba staje się nie do zniesienia i ogranicza normalne funkcjonowanie.

 

 

No Comments

Post a Comment