58207
post-template-default,single,single-post,postid-58207,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Oddychanie

Płuca są organem unaczynionym w szczególny sposób ze względu na ich funkcję. Docierająca do płuc krew tętnicza pompowana przez prawą komorę serca jest pozbawiona tlenu. W ciągu jednej minuty dociera do płuc tyle krwi, ile krwi tłoczonej przez lewą komorę dochodzi do pozostałych narządów. Płuca mają wielką pojemność, gdyż ich słabo rozwinięta warstwa mięśniowa jest bardzo podatna na rozciąganie. Siłą napędzającą oddychanie jest różnica ciśnień wytwarzana podczas wdechu pomiędzy pęcherzykami płucnymi, a jamą ustną. W momencie gdy klatka piersiowa się rozszerza ciśnienie w jej wnętrzu osiąga stopień ujemny – jest niższe niż to, które panuje w atmosferze. Klatka piersiowa podczas wdechu rozszerza się szybciej niż płuca, stąd możliwe jest wytworzenie podciśnienia. Wtedy zachodzi zjawisko ssania powietrza do drzewa oskrzelowego. Mięśniem wdechowym jest przepona, która oddziela klatkę piersiową od jamy brzusznej. Pozostałe mięśnie oddechowe wykazują mniejsze znaczenie i biorą udział w oddychaniu podczas większego wysiłku danej osoby. Wdech stanowi czynną fazę oddychania zewnętrznego, natomiast wydech posiada charakter bierny. Poszerzona podczas wdechu klatka piersiowa i płuca powracają do swoich wymiarów dzięki odkształcaniu sprężystemu. W spoczynku dorosły człowiek robi od 16 do 24 oddechów na minutę. Z każdym wdechem wprowadzane jest ok. 500 ml powietrza do płuc. Stąd w ciągu minuty do płuc wprowadzanych jest nawet do 6 litrów powietrza. Jednak w ciągu natężonego wdechu, podczas bardzo ciężkiej pracy do płuc może być wprowadzanych nawet 2500 – 3000 ml powietrza. Świadczy to o ogromnej rezerwie, jaką posiadają płuca. Pojemność życiowa płuc, którą mierzy się od położenia maksymalnego wdechu do położenia maksymalnego wydechu jest różna w zależności od płci. U mężczyzn wynosi ona najczęściej 4500-5000 ml, u kobiet jest trochę mniejsza. Na stałe w płucach obecnych jest ok. 1500 ml powietrza niezależnie od fazy oddychania.
Oddychanie kontrolowane i regulowane jest przez ośrodkowy układ nerwowy. Sterujące pracą mięśni oddechowych centra oddechowe znajdują się w rdzeniu przedłużonym. Oddychanie u człowieka jest procesem spontanicznym i mimowolnym. Jednak ma on wpływ na głębokość i częstość oddychania.

Płuca wpływają na utrzymanie odpowiedniego, obojętnego odczynu pH krwi, które wynosi 7,4. Stanowią one także miejsce, gdzie powstają i degradowane są niektóre substancje czynne krążące we krwi. Powierzchnia płuc wynosi około 100 m², czyli mniej więcej tyle ile ma kort tenisowy.


 

No Comments

Post a Comment