62092
post-template-default,single,single-post,postid-62092,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Strona główna

Płaskostopiem nazywamy schorzenie, które polega na obniżeniu się naturalnych, fizjologicznych sklepień i wynikiem tego jest płaska stopa.

U normalnej, zdrowej osoby stopa jest wygięta w łuk, jednak u człowieka z płaskostopiem prawie całkowicie przylega do podłoża.

Płaskostopie zaczyna się pojawiać już u małych, kilkuletnich dzieci. Spowodowane jest to słabymi mięśniami i więzadłami. Schorzenie pogłębia się pod wpływem nadmiernych obciążeń oraz wysiłku fizycznego. Oczywiście można takie płaskostopie leczyć.

Ortopedzi wyróżniają dwa rodzaje płaskostopia:

płaskostopie poprzeczne, które jest wynikiem obniżenia poprzecznego przedniego łuku stopy,

płaskostopie podłużne, które jest skutkiem obniżenia się przyśrodkowego łuku stopy.

Do głównych przyczyn powstawania płaskostopia zalicza się :

  • słabe mięśnie i więzadła,

  • nadmierne obciążenia oraz wysiłek fizyczny,

  • noszenie nieodpowiedniego obuwia,

  • nadwaga.

Ortopedzi zwracają uwagę na to, że płaskostopie może być porażenne lub wrodzone.

Płaskostopie bardzo często jest lekceważone, jednak może mieć bardzo poważne skutki. Prowadzi ono do tworzenia się przewlekłych zapalnych stanów więzadeł i torebek stawowych stopy, obrzęku oraz bólu, który utrudnia a czasem nawet uniemożliwia normalne chodzenie lub stanie. Bardzo często płaskostopie przekształca się w haluksy.

 

No Comments

Post a Comment