58077
post-template-default,single,single-post,postid-58077,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy i rodzaje płaskostopia

Płaskostopie bardzo łatwo wykryć. Jeśli dziecko podniesie nogę, w stopie powinno być widoczne wgłębienie, gdy jest niezauważalne istnieje prawdopodobieństwo wykształcenia się płaskostopia. Można je również rozpoznać wykonując odbicie stopy – mokry ślad na piasku lub płaskim podłożu – jeżeli odbija się cała podeszwa stopy, to znaczy że mamy do czynienia z defektem. Ponadto o nieprawidłowościach świadczyć mogą wykrzywione do wewnątrz buty dziecka oraz starte zewnętrznie obcasy. Dziecko może się skarżyć na bole stóp, kostek, zmęczenie, niekiedy bóle kręgosłupa, mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Efektem płaskostopia mogą być inne deformacje np. haluksy – koślawe palce. Stopy mogą się pocić. Badanie rentgenowskie również wykaże wszelkie odstępstwa od normy.

Jednym z rodzajów płaskostopia jest płaskostopie poprzeczne (stopa poprzecznie płaska) powodowane niewydolnością mięśni stopy – poprzeczny łuk obniża się. Przypadłość ta jest często spotykana u kobiet noszących buty na obcasach, z wąskimi noskami oraz wykonujących pracę stojącą, także u kobiet otyłych. Obuwie w przedniej części rozszerza się, duży palec ulega skrzywieniu. W takiej sytuacji polecane są wkładki ortopedyczne i szersze buty.

Inny typ zniekształcenia to stopa płaska podłużnie (koślawo – płaska) – deformacja łuku
i tylnej części stopy – pięty. Chodzenie nastręcza trudności i powoduje ból, chód jest niezdarny.

 

No Comments

Post a Comment