63692
post-template-default,single,single-post,postid-63692,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Leczenie

Leczenie

Obecność pasożyta u dzieci jest zwykle rozpoznawana przez ich rodziców. Diagnostyka choroby polega na badaniu wymazu okolic odbytu. Badanie przeprowadza się na taśmie celofanowej, przymocowując do niej jaja pasożyta. Ogląda się je za pomocą mikroskopu. Badanie wymazu okołoodbytowego, powinno powtórzyć się kilkakrotnie, mniej więcej co dwa dni. Należy też zwrócić uwagę, iż podstawowe badanie mikroskopowe próbki kału, nie ujawni obecności owsików. Poświadczenie owsicy możliwe jest jedynie za pomocą wyżej omówionego badania, bądź poprzez kontrolę okolicy odbytu dziecka, tuż po jego zaśnięciu. Pozwoli to zobaczyć żywe samice owsika, co potwierdzi ich identyfikację. Po udowodnieniu infekcji, należy rozpoczęcie tok leczenia. Skuteczne leki przeciwko owsicy są dostępne jedynie na receptę. To właśnie lekarz musi dobrać odpowiedni środek do przebiegu leczenia. Po przebytej kuracji zaleca się co 2 tygodniową powtórkę leczenia. Ważne jest także podjęcie leczenia wszystkich domowników pacjenta.

Każdy rodzaj kuracji wymaga wykształcenia u dziecka, podstawowych zasad higieny. Gdy infekcja ma dość przewlekły charakter, wymaga się wysprzątania wszystkich mieszkalnych pomieszczeń, wraz z wypraniem i wyprasowaniem pościeli. W diecie chorego należy ograniczyć ilość spożywanego cukru, i zastąpić go błonnikiem.

No Comments

Post a Comment