62355
post-template-default,single,single-post,postid-62355,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Ortodonta

Ortodonta

 

Nieprawidłowy zgryz to problem zarówno estetyczny jak i zdrowotny. Krzywe zęby, poza byciem defektem kosmetycznym negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Lekarz ortodonta pomoże się z tym problemem uporać.

Ortodonta zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem wad zębowych i zgryzowych. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że każdy ortodonta jest także dentystą, ale nie każdy dentysta jest ortodontą. Wynika to z faktu, że chcąc zostać ortodontą należy najpierw obowiązkowo skończyć pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym, następnie odbyć jednoroczny staż podyplomowy, a dodatkowo konieczne jest zrealizowanie czteroletniej specjalizacji z ortodoncji. Tak, więc aby zostać specjalistą od wad zgryzu trzeba na to poświęcić aż 10 lat swojego życia. Ortodoncja jest więc specjalizacją, której nie można zrobić w ramach studiów dentystycznych, tak jak protetyka czy paradontologia, jest jedną z dziedzin stomatologii.

Leczenie ortodontyczne ma na celu skorygowanie nieprawidłowe ułożenie zębów i szczęk. Zęby skrzywione i niepasujące do siebie przyczyniają się do pogorszenia zdrowia, ponieważ są trudniejsze w czyszczeniu, a co za tym idzie narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Dodatkowo też krzywe zęby obciążają tzw. mięśnie żwacze, co może przyczyniać się do bólów głowy, szyi, barków i pleców. Ortodonta poprzez korygowanie wad zgryzu, poprawia stan zdrowia psychicznego pacjenta i często też, pośrednio, uwalnia go z poczucia niskiej wartości spowodowanego złym wyglądem. Zawód ortodonty jest bardzo wszechstronny zmusza do ciągłego poszerzania swoich wiadomości i śledzeni nowych metod i osiągnięć światowej ortodoncji.

No Comments

Post a Comment