60294
post-template-default,single,single-post,postid-60294,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Czym jest opryszczka wargowa

Opryszczka występuje w postaci bardzo bolesnych pęcherzyków, pojawiających się w okolicy ust, nosa czy też w innych miejscach na twarzy. Zazwyczaj pojawiają się w grupie. Opryszczka jest chorobą bardzo powszechną jak również zaraźliwą. Jest bardzo groźna dla nowo narodzonych dzieci. Pojawia się ona zazwyczaj raz w życiu, choć czasami zdarzają się jej nawroty. Na początku wirus opryszczki typu 1 pozostaje uśpiony w układzie nerwowym i daje o sobie znać w przypadku nadmiernego chłodu, gorąca (nadmierne opalanie) lub stresu. U kobiet nawroty opryszczki wargowej mogą występować razem z miesiączką. Wykwity opryszczkowe występują często przed ujawnieniem się symptomów innej choroby albo w trakcie powrotu do zdrowia. Na samym początku bąble wypełnione są treścią surowiczą, później ropną, a na koniec pokrywają się strupkami. Zazwyczaj towarzyszy im delikatne pieczenie.

Pierwsze zakażenie pojawia najczęściej u dzieci, jako opryszczkowe zapalenie jamy ustnej. Przebiega z wysoką temperaturą i groźnymi objawami ogólnymi, jak zapalenie opon mózgowych lub posocznica. Opryszczka pospolita zanika sama po upływie 10–12 dniach bez pozostawiania blizn.

Chora osoba zaraża przez około dwa dni przed wystąpieniem pęcherzyków, aż do momentu ich wygojenia. Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni, jak pocałunek.

No Comments

Post a Comment