60690
post-template-default,single,single-post,postid-60690,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

opryszczka a ciąża

Wiele zakażeń u noworodków występuje ze względu na wydzielinę zawierającą bakterie opryszczki, uwalniającą się z szyjki macicy, co od razu powoduje infekcję. Większość przypadków przeniesienia wirusa występuje podczas porodu. Na każde 10 opryszczek u dzieci, ok. 7 zostało nabytych właśnie w ten sposób. W rzadkich przypadkach kobiety w ciąży mogą przekazywać infekcję poprzez łożysko, co zależy od tego, czy objawy opryszczki pojawiły się w jej pierwszym [[trymestrze|1243]]. Jeśli dziecko zostanie zarażone w ten sposób, wirus może powodować u niego poważne wady wrodzone, jak np. upośledzenie umysłowe, czy zapalenie opon mózgowych. Opryszczka przekazana podczas porodu ma nieco mniejsze skutki dla dziecka, ogranicza się do ust, oczu i błon śluzowych oraz jest odpowiednio leczona.

Na dzień dzisiejszy, wszystkie kobiety, u których została zdiagnozowana opryszczka narządów płciowych, w czasie ciąży powinny mieć wykonywane okresowe badania. W celu zmniejszenia ryzyka zarażenia dziecka wirusem, wykonuje się u nich [[cesarskie cięcie|1145]].

No Comments

Post a Comment