58359
post-template-default,single,single-post,postid-58359,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Pierwsza pomoc – oparzenia

Pierwsza pomocoparzenia

 

Przy oparzeniach pierwsza pomoc jest niezbędna. Nie tylko pomaga zwalczyć ból i pieczenie towarzyszące oparzeniu, ale również zapobiega powstawaniu dalszym problemom zdrowotnym, np. zakażeniom.

Najważniejsze, aby umiejętnie zachować się podczas wypadku. Ranę należy przemyć chłodną, czystą wodą i założyć jałowy opatrunek. Jeżeli dochodzi do poparzenia jamy ustnej trzeba podać poszkodowanemu kawałek lodu do ssania. Częstym błędem wśród udzielających pomocy jest stosowanie maści ( proszków czy też olejków) na ranę oparzeniową oraz przekłuwanie pęcherzy. Jeżeli nie chce się zaszkodzić, to lepiej zrezygnować z tego typu działań.. Każda tłusta substancja może doprowadzić do zakażenia rany, a w konsekwencji do poważnych powikłań.

Gdy nie można samodzielnie ocenić stopnia oparzenia lub już na pierwszy rzut oka widać, że poszkodowanemu nie pomogą domowe sposoby na oparzenia, to wówczas należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można również wezwać pogotowie ratunkowe. Trzeba pamiętać też, że pod żadnym pozorem nie można zrywać ubrania, które przywarło do rany oparzeniowej. Oderwanie ubrania mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń skóry i jeszcze większego bólu. Dodatkowo mogłoby być to przyczyną poważnej infekcji. Lepiej, gdy zajmą się pomocą wykwalifikowani specjaliści.

Pierwsza pomoc poszkodowanemu powinna polegać na złagodzeniu bólu oraz wezwaniu pomocy medycznej. Warto również zadbać o stan psychiczny poszkodowanego. Można z nim rozmawiać, pocieszyć. Może dzięki temu od razu nie załamie się psychicznie.

No Comments

Post a Comment