58358
post-template-default,single,single-post,postid-58358,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Charakterystyka oparzeń

Charakterystyka oparzeń

 

Oparzenia słoneczne są wynikiem nadmiernego nasłonecznienia przede wszystkim głowy i karku, co objawia się: gorącą i mocno zaczerwienioną skórą twarzy, wymiotami, bólami głowy, zaburzeniami koncentracji, sztywnieniem karku. W takiej sytuacji zaleca się umieścić poszkodowanego w zacienionym miejscu i okładać głowę zimnymi kompresami, które złagodzą ból.

Porażenia prądem elektrycznym polegają na pobudzeniu układu nerwowego. Najczęściej podczas działania prądu dochodzi do skurczy mięśni, które ustępują dopiero po odłączeniu od źródła zasilania. Bywa, że dochodzi do utraty przytomności, bezdechu, zaburzeń rytmu lub nawet zatrzymania akcji serca. Pojawiają się też mechaniczne uszkodzenia ciała i miejscowe oparzenia. Zaleca się wtedy przenieść poszkodowanego w bezpieczne miejsce, ułożyć w pozycji bocznej, opatrzyć rany i ciepło okryć. Często tego typu rany wymagają pomocy lekarskiej.

Niebezpieczne bywają również oparzenia chemiczne, do których dochodzi podczas kontaktu z substancjami chemicznymi i żrącymi środkami, wynikiem czego są uszkodzenia skóry oraz tkanek. W takim wypadku stosuje się długotrwałe zmywanie danej substancji pod strumieniem chłodnej wody oraz natychmiastowe usunięcie skażonej odzieży. Jeżeli doszło do poparzenia kwasem, należy przemyć ranę roztworem sody oczyszczonej lub mydła. W przypadku kontaktu z zasadą należy zneutralizować ją sokiem z cytryny, bądź kwasem octowym.

Kolejne, oparzenia termiczne, należą do najbardziej powszechnych. Dochodzi do nich w kontakcie z rozgrzanymi urządzeniami elektrycznymi takimi jak: żelazko, piekarnik, grzejnik. Czasem są efektem działania pary wodnej np. z czajnika elektrycznego, a także gorących płynów – mleko, wrzątek, zupa. Najczęstszymi objawami są: zaczerwienienie skóry, obrzęk, ból, czasem utrata przytomności. Zaleca się schładzać rany oraz założyć jałowy opatrunek. W miarę możliwości dobrze jest unieruchomić i unieść oparzoną część ciała. W przypadku rozległych oparzeń należy wezwać pogotowie.

Jeżeli chodzi o oparzenia roślinne i zwierzęce, wszystko zależy od przyczyny i natężenia. Parzy też np. pokrzywa, jednak skutki nie są szkodliwe dla zdrowia. Ważne, aby określić źródło bólu i dopiero wtedy szukać sposobu na neutralizację. Jak wspomniano, uszkodzenia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Wymienione stanowią zaledwie podstawę problemu. Należy pamiętać, że nasilenie objawów bywa też bardzo różne.

No Comments

Post a Comment