64141
post-template-default,single,single-post,postid-64141,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

objawy poroodu

Poród jest czymś tak naturalnym, że większość kobiet bez trudu rozpoznaje jego pierwsze objawy. Zdarzyć może się jednak pomyłka i za prawdziwy poród uznane zostają symptomy tzw. porodu pozornego.

Do dziś nie wiadomo, jaki czynnik determinuje początek porodu. Niemniej jednak uważa się, że na rozpoczęcie porodu największy wpływ ma płód, łożysko i sama matka.

Objawy przedporodowe mogą pojawić się u ciężarnej nawet na miesiąc lub dłużej przed ostatecznym rozwiązaniem, ale mogą też wystąpić dopiero na kilka godzin przed prawdziwym porodem. W tym czasie następuje skracanie się i rozwieranie szyjki macicy, które może zaobserwować lekarz. Są także sygnały, które zauważyć może sama kobieta. Do nich zalicza się m.in. obniżenie się macicy i płodu, jednakże ten objaw dostrzega się tylko u kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży. Dodatkowym symptomem przedporodowym jest uczucie narastającego ucisku w miednicy i na odbytnicę. Wówczas kobieta, zwłaszcza ta będąca w drugiej lub kolejnej ciąży, odczuwa skurcze przypominające te dokuczające w czasie miesiączki oraz ból w okolicy pachwin i rzadziej w okolicy krzyżowej. Inną oznaką nadchodzącego porodu jest zmniejszenie lub brak przyrostu masy ciała, które to mają miejsce głównie w 9. miesiącu ciąży. Do porodu część kobiet w tym czasie traci 1-1,5 kg. Wśród objawów przedporodowych wyróżnia się także zmiany stanów psychicznych, takie jak huśtawka nastroju i zachowania, wynikająca z narastającego pod koniec ciąży zmęczenia. Bywa jednak, że paradoksalnie część kobiet właśnie w tym okresie czuje największy przypływ energii i sił. Dodatkowo, do objawów przedporodowych zalicza się także zmiany wydzielony pochwowej, różowe lub czerwone plamienia, wydalenie czopu śluzowego, nasilanie się skurczów Braxtona-Hicksa, a także biegunkę.

 

No Comments

Post a Comment