57344
post-template-default,single,single-post,postid-57344,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy – leczenie

Objawy – leczenie

Choroby serca mają sporo wspólnych symptomów, ale najbardziej charakterystycznym jest ból w klatce piersiowej. Choroba wieńcowa, zwana również dławicą sercową lub dusznicą bolesną objawia się bólem promieniującym do rąk i szyi.

Ból występuje z reguły po wzmożonym wysiłku fizycznym i mija podczas spoczynku. Podobne oznaki obserwowane są przy zawale serca, ale towarzyszyć im mogą ponadto: wymioty, nudności, złe samopoczucie, osłabienie. Nadciśnienie tętnicze charakteryzować się będzie kołataniem serca, zawrotami
i bólem głowy,  wzmożoną potliwością, zadyszką przy wysiłkach, czasową bezsennością.

Symptomami sugerującymi wrodzoną wadę serca, wykrywaną tuż po urodzeniu dziecka lub we wczesnym dzieciństwie są: znacznie przyspieszona czynność serca, szmery w klatce piersiowej, zaburzenia oddychania, sinica warg, paznokci itp.

Nadciśnienie tętnicze i bóle głowy mogą dowodzić także innych chorób, jeśli towarzyszą np. dolegliwościom brzucha, zaburzeniom w oddawaniu moczu, z ewentualnym krwiomoczem to wiążą się najpewniej z niewydolnością nerek np. torbielowatością nerek.

Wymioty, bóle brzucha wraz z mdłościami, wzdęciami, zaparciami wskazują na problemy
z układem pokarmowym. Objawy te mogą się nasilać podczas wysiłku fizycznego,
w sytuacjach stresowych, po spożyciu alkoholu itp. Nie wolno ich ignorować.

Jeżeli dręczą nas dolegliwości i podejrzewamy u siebie chorobę, lepiej udać się do lekarza. Specjalista na podstawie symptomów i wywiadu przeprowadzonego z pacjentem dokona właściwej diagnozy. Nie należy ryzykować leczenia się na własną rękę.

Konsultacja lekarska zazwyczaj wyklucza wszelkie wątpliwości, a jeśli takie istnieją pacjent kierowany jest na badania specjalistyczne. Wówczas istnieje możliwość podjęcia leczenia. Profilaktycznie można badać się raz na jakiś, wykonując tak zwane badania kontrolne. Statystyki potwierdzają, że właśnie podczas takich badań wykrywana jest największa liczba schorzeń, zwykle tych, które w tajemnicy, bezobjawowo władały już człowiekiem.

Popularny ból głowy przypisywany jest co najmniej kilku schorzeniom, choćby anginie, astygmatyzmowi czy w przypadku nadciśnienia tętniczego. Wymioty mogą towarzyszyć anginie, alergii pokarmowej, być objawem zapalenia gardła, przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego, ale też zwiastować inne dolegliwości.

Suchość skóry jest jednym z symptomów nietolerancji pokarmowej, ale jest też oznaką cukrzycy. Należy pamiętać, że rozpoznanie choroby należy do specjalisty, do pacjenta zaś kontrola stanu własnego zdrowia.

No Comments

Post a Comment