57342
post-template-default,single,single-post,postid-57342,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy

Objawy

Dobre samopoczucie może być miarą zdrowia człowieka. Jeżeli nie mamy żadnych dolegliwości, a badania nie wykazują żadnych schorzeń, to najpewniej jesteśmy zdrowi, jeśli natomiast nasze samopoczucie się pogarsza, może to oznaczać chorobę. Różne choroby mogą różnorodnie się objawiać. Niektóre symptomy są widoczne i odczuwalne od razu, czasem choroba ukrywa się, dopiero w  pewnym momencie życia obezwładnia człowieka. Oznaki schorzenia są często lekceważone.

%modul%

ALERGIE

Trudnymi do zidentyfikowania chorobami bywają alergie, mylone niekiedy z przeziębieniem i innymi infekcjami. Małe dzieci miewają alergie pokarmowe, związane np. z nietolerancją mleka czy innych produktów spożywczych, co często wiąże się z nietolerancją określonego składnika np. białka. W przypadku alergii pokarmowej widoczne są między innymi reakcje skórne – zaczerwienienia i zapalenia skóry, prócz tego mogą to być: biegunki, wymioty, nudności, brak apetytu, bóle brzucha, zaburzenia, snu, bóle głowy, katar, astma, zapalenia uszu. Niemowlęta zazwyczaj ulewają, cierpią na kolki i bóle brzucha. Innym rodzajem alergii są uczulenia na pyłki traw, drzew, na kurz i sierść zwierząt, lub też alergie skórne. Jest to nietolerancja ze strony układu oddechowego. Alergik często ma katar, miewa ataki duszności, niekiedy towarzyszą im zmiany skórne.


MIASTENIA

Niełatwymi w diagnozie są choroby mięśni np. miastenia, która może się przytrafić każdemu, niezależnie od płci lub wieku, choć zwykle ujawnia się między 8 a 10 lub 45 a 60 rokiem życia. Miastenia powoduje zaburzenia w widzeniu (widzenie podwójne) lub w obrębie gałki ocznej np. opadanie powieki. Gdy postępuje, obezwładnia mięśnie krtani i gardła, przyczyniając się m.in. do zmiany barwy głosu – głos nosowy. Z czasem mowa staje się coraz bardziej niewyraźna, a choroba przemieszcza się do mięśni kończyn i tułowia, po wielu latach następuje zanik mięśni.

CUKRZYCA

Inną chorobą, której objawy często są ignorowane, a świadczą głównie o rozwoju schorzenia jest cukrzyca, zaliczana do chorób cywilizacyjnych – warunkowana postępem, zmianami trybu życia, nieodpowiednią dietą. W przypadku cukrzycy pojawiają się zaburzenia widzenia, zapalenia dziąseł i pęcherza, suchość skóry, czasem rozdrażnienie i senność. Chory ma wzmożony apetyt i uczucie niezaspokojonego pragnienia, wypija dużo płynów, przez co częściej oddaje mocz, niekiedy traci na wadze. Innymi symptomami są również zmiany skórne, trudność w gojeniu się ran, tendencja do szybkiego powstawania siniaków.

Wśród chorób cywilizacyjnych należy wyróżnić anoreksję, zaliczaną jednocześnie do schorzeń o podłożu psychicznym. Anoreksja, inaczej jadłowstręt psychiczny, często cierpią na nią bardzo młode osoby, przede wszystkim kobiety. Bywa trudna w diagnozie, dlatego że zwykle jest ukrywana przez pacjentkę, która nie akceptuje faktu, że jest anorektyczką. Nieleczona może prowadzić do śmierci. Charakteryzuje się znaczną utratą wagi ciała, zaburzeniami w miesiączkowaniu, problemami z układem krążenia, złym samopoczuciem. Anorektyk odczuwa lęk przed przybraniem na wadze i otyłością, stale wydaje mu się, że jest za gruby i waży za dużo. Anoreksja jest jedną z niebezpieczniejszych chorób, ponieważ przez długi czas, zwłaszcza w stadium początkowym, może być tuszowana przez chorego, a przez to nierozpoznana przez jego najbliższych.

No Comments

Post a Comment