62083
post-template-default,single,single-post,postid-62083,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Objawy ciąży – artykuł archiwalny

Objawy ciąży – artykuł archiwalny

 

Można odczuwać wszystkie objawy ciąży i w niej nie być, ale można również obserwować u siebie tylko niektóre z nich, a jednak spodziewać się dziecka. Wszelakie możliwe i prawdopodobne objawy ciąży stanowią jedynie wskazówkę i nie należy tylko i wyłącznie na ich podstawie budować przekonania o byciu ciężarną.

Do możliwych oznak ciąży, choć mogących świadczyć także o czymś innym, zalicza się;

  • brak miesiączki
  • poranne nudności (występujące zwykle po ok. 2-8 tygodniach po zapłodnieniu)
  • częste oddawanie moczu
  • obrzmienie, uczucie mrowienia w piersiach i ich nadwrażliwość
  • zaciemnienie aureoli wokół sutków
  • uniesienie niewielkich gruczołów wokół sutków
  • niebieskie i różowe linie na piersiach a później też na brzuchu
  • wzmożony apetyt
  • aciemnienie linii od pępka do wzgórka łonowego

Oczywiście wszystkie z tych objawów, jak zostało podkreślone, są tylko możliwymi oznakami ciąży. Tak naprawdę jednak mogą one być spowodowane wieloma innymi przyczynami, jak np. brakiem równowagi hormonalnej, nieodpowiednią dietą, zatruciem pokarmowym, infekcją, nadchodzącą miesiączką, zażywaniem lub zaprzestaniem zażywania pigułek antykoncepcyjnych czy środków moczopędnych, cukrzycą, zmęczeniem, strachem przed ciążą, ekstremalną tuszą lub schudnięciem oraz stresem.

Te objawy są przydatne do rozpoznania ciąży i powinny być sygnałem dla kobiet, które regularnie współżyją. Po takich objawach warto zrobić test ciążowy lub udać się do ginekologa. Lekarz zleci wykonanie odpowiednich badań i na ich podstawie określi ciążę.

Prawdopodobne symptomy ciąży, to jak sama nazwa wskazuje, takie których występowanie może oznaczać ciążę, ale również inne stany chorobowe u pacjentki. Są to objawy, które samemu trudno rozpoznać i trzeba poddać się odpowiednim badaniom w celu ich zdiagnozowania. Ich pojawienie się może oznaczać ciążę, ale również np. mięśniaki czy guzy na macicy. Do prawdopodobnych oznak ciąży zalicza się;

– zmiany zabarwienia błony śluzowej pochwy,

– rozpulchnioną szyjkę macicy,

– powiększoną macicę i brzuch,

– wyczuwalne pulsowanie tętnicy macicznej,

– uczucie łopotania w dolnej części brzucha.

Najważniejsze jest, aby wszelkie objawy i wątpliwości konsultować z lekarzem. Dla naszego zdrowia i zdrowia dziecka najlepiej jest, aby ciążę zdiagnozować w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.
Badania

Do rozpoznania ciąży wykorzystuje się testy hormonalne oraz immunologiczne. Testy te wykazują w surowicy lub w moczu kobiety w ciąży obecność gonadotropiny kosmówkowej, która jest wytwarzana przez trofoblast jaja płodowego. Obecnie coraz częściej stosuje się testy immunologiczne (wypierają one testy biologiczne).

Próby ciążowe najlepiej wykonywać dopiero po 2 tygodniach od ewentualnego zapłodnienia, ponieważ wówczas wynik testu jest pewniejszy. Oczywiście istnieją testy ciążowe po krótszym czasie, ale mogą one nie być dokładne. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi w ciele kobiety.

Dodatkowo później można zrobić specjalne badania u ginekologa. Bardzo często, kobiety, które nie mają typowych objawów ciąży, dowiadują się o niej dzięki wykonaniu badania USG.

No Comments

Post a Comment