58550
post-template-default,single,single-post,postid-58550,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Niedociśnienie – hipotonia

Niedociśnienie – hipotonia

 

Bywa też i tak, że mamy do czynienia z ciśnieniem,  które nie przekracza  90-100 mmHg  /skurczowe/ i poniżej 60 mmHg /rozkurczowe/. Oznacza to, że mamy do czynienia z chorobą zwaną niedociśnieniem.

 

1. PIERWOTNE – jego przyczyny nie są znane, nie stanowi również bezpośredniego zagrożenia dla życia, występuje najczęściej u osób szczupłych /szczególnie kobiet młodych i w średnim wieku/.

2. WTÓRNE – towarzyszy ono chorobom układu nerwowego, niewydolności tarczycy,   nowotworom, lub jest też objawem  przyjmowania niektórych leków, a zwłaszcza ich nadużywania.


Leki, które mogą być przyczyną niedociśnienia to:

– leki moczopędne

– azotany, blokery kanału wapniowego

– inhibitory angiotensyny

– leki przeciwdepresyjne

– barbiturany

– leki przeciwparkinsonowskie

Inną przyczyną spadku ciśnienia może też być nadmierne spożywanie alkoholu oraz długotrwałe leżenie w łóżku.

Niedociśnienie bardzo często występuje u osób w podeszłym wieku. Często też chorzy nie mają żadnych szczególnych dolegliwości. Jednak w przypadku dużego spadku ciśnienia  mogą pojawić się:

– zawroty i bóle głowy

– zmęczenie

– nieostre widzenie

– brak apetytu

– zaparcia

– omdlenia

Leczenie niedociśnienia  jest uzależnione od przyczyny choroby  i polega między innymi na:

– skorygowaniu dawek leków

– uzupełnieniu utraconych płynów

– stosowaniu diety bogatej w sól kuchenną

– stosowaniu odpowiednich leków tylko pod nadzorem lekarza

Jak widać zarówno niedociśnienie jak i nadciśnienie tętnicze przez  długi czas mogą  nie objawiać się żadnymi dolegliwościami, a mimo to w organizmie będą się podstępnie rozwijać groźne choroby będące ich następstwem. Dlatego pamiętajmy  o profilaktycznym  pomiarze ciśnienia tętniczego, a unikniemy przykrych skutków tych chorób.

No Comments

Post a Comment