69085
post-template-default,single,single-post,postid-69085,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Inne metody leczenia

Inne metody leczenia

Są one często stosowane razem z psychoterapią. Istotne znaczenie mają różne techniki relaksacyjne, na przykład ćwiczenia oddechowe mogące zapobiec hiperwentylacja lub ją powstrzymać. Stosowane są również różne metody alternatywne.

Biofeedback – pacjent uczy się, jak powstrzymać hiperwentylacja i inne objawy, które mogą wywołać lub pogłębić napad lęku. Poszczególne techniki mogą być później stosowane w sytuacjach, które na ogół wywołują lęk.

Ziołolecznictwo – napary z ziół nie zawierających kofeiny pomagają uzyskać spokój. Niektóre zioła zawierają także substancje mogące zwalczać skutki nerwicy. Na przykład bukwica obniża ciśnienie tętnicze, a melisa, mięta i waleriana pomagają w walce z bezsennością. Skuteczna może być kuracja preparatami ziołowymi medycyny tybetańskiej.

Homeopatia – stosowanych jest wiele preparatów dobieranych w zależności od towarzyszących symptomów i okoliczności nasilających objawy.

Hipnoza i wizualizacja – metody te są szczególnie przydatne w leczeniu lęku napadowego. Podczas kilku seansów z hipnotyzerem chory może nauczyć się zwalczać uczucie lęku poprzez połączenie ćwiczeń oddechowych z medytacją lub wizualizacją dotyczącą konkretnego miejsca lub sytuacji. Autohipnozy można także nauczyć się w domu, korzystając ze specjalnie nagranych ćwiczeń.

Masaż – jest on bardzo skuteczną metodą walki ze stresem. Może być wykonywany przez masażystę lub przez osobę bliską choremu. Stosowanie specjalnych olejków eterycznych zwiększa skuteczność terapii.

Muzykoterapia – słuchanie muzyki działa zazwyczaj relaksująco. W celu zmniejszenia lęku terapeuci zalecają łagodną muzykę klasyczną. Dobry wpływ na pacjętów ma także muzyka kojarząca się im z jakimś przyjemnym okresem w ich życiu.

Joga i tai chi – dzięki stosowaniu tych terapii pacjent ma osiągnąć uczucie dobrostanu, do którego prowadzi zrównoważenie energii emocjonalnej i fizycznej. Joga jest szczególnie przydatna, gdyż uczy spokojnego, głębokiego oddychania, co z kolei zapobiega wystąpieniu hiperwentylacji.

Przeciwdziałanie

W przeciwdziałaniu nerwicy bardzo skuteczne jest poświęcenie co najmniej 30 minut dziennie na medytację, ćwiczenia jogi, tai chi i słuchanie muzyki. Konieczne jest także „oderwanie się” na pewien czas od problemów codziennego świata, co można osiągnąć poprzez interesującą lekturę, ćwiczenia fizyczne lub inne przyjemne zajęcia.

Do skutecznych metod tak zwanej samopomocy należą:

  • Ćwiczenia oddechowe – hiperwentylację można powstrzymać, oddychając do papierowej lub plastikowej torebki. W ten sposób uzyskuje się podwyższenie stężenia dwutlenku węgla we krwi, które jest obniżane poprzez częsty i płytki oddech. Powietrze powinno być wdychane przez nos, a wydychane ustami.

  • Ćwiczenia fizyczne – codzienne ćwiczenia są jednym z czynników umożliwiających utrzymanie zarówno zdrowia fizycznego, jak i emocjonalnego. Zaleca się pływanie, jazdę na rowerze, spacer. Niewskazane jest współzawodnictwo.

  • Leczenie dietą – czasami uczucie lęku występuje po spożyciu określonych potraw. Może to być związane z reakcją alergiczną lub nadmiernym działaniem przypraw i innych dodatków. Należy zatem unikać potraw które wywołują nieprzyjemne objawy.

No Comments

Post a Comment