57053
post-template-default,single,single-post,postid-57053,single-format-standard,stockholm-core-1.0.6,select-theme-ver-5.1,ajax_fade,page_not_loaded,wpb-js-composer js-comp-ver-5.7,vc_responsive

Rak nerek

Rak nerek

Rak nerek jest dość rzadkim nowotworem, stanowi zaledwie 2-3% wszystkich guzów złośliwych u dorosłych. Większa zachorowalność na ten nowotwór jest u mężczyzn. Przyczynić się do jego wystąpienia może się m.in. palenie tytoniu i narażenie na różne czynniki chemiczne. Najczęstszy jest tzw. rak jasnokomórkowy nerki. Niektóre przypadki raka nerki mogą być chorobą uwarunkowaną dziedzicznie.

 

Profilaktyka

Żeby nie zachorować na raka nerki, należy przede wszystkim rzucić palenie. Pomóc może także picie dużej ilości płynów, to właśnie one „przepłukują” pęcherz i rozcieńczają toksyny. Działanie ochronne posiada także kapusta i brokuły.

 

Objawy jakie występują w czasie zachorowania

Do klasycznych objawów należy: krwiomocz, bóle i guz okolicy lędźwiowej, jednak występują one tylko u 10-20% chorych. Powinno się zwrócić uwagę na pojedynczo występujące, niepokojące objawy: krwiomocz (u 40% chorych), bóle okolicy lędźwiowej (40%), wyczuwalny guz (33%), utrata masy ciała (33%), niedokrwistość (20%), gorączka (20%), nadciśnienie (20%).

Bardzo często choroba ta przebiega niezauważalnie, a guzy można wykryć przy rutynowym badaniu USG. Bywa, że wcześniej rozpoznawane są przerzuty do kości.

Diagnostyka

 
Standardowymi metodami diagnozowania są badania laboratoryjne krwi: oznaczenie stężenia hemoglobiny, OB, poziomu kreatyniny, aktywności fosfatazy alkalicznej (potwierdza obecność przerzutów do nerek i kości), poziomu wapnia. Aby zobrazować gdzie jest umiejscowiony guz stosuje się badania radiologiczne klatki piersiowej, badanie USG, tomografię komputerową jamy brzusznej z kontrastem, oraz rzadko urografię.
 
Leczenie

 
Leczenie raka nerki jest bardzo radykalne, polega na całkowitym usunięciu guza razem z nerką.

U 20-50% chorych wraca choroba, najczęściej w postaci przerzutów do płuc i kości. Dzieje się to w ciągu ok. 3 lat po operacji. Dlatego ważne jest aby po leczeniu pooperacyjnym być pod stałą obserwacją i wykonywanie co kilka miesięcy USG jamy brzusznej oraz RTG klatki piersiowej oraz analiz laboratoryjnych.

No Comments

Post a Comment